statystyki

Tarcza turystyczna uchwalona. Niezadowolenie z nowych przepisów wyraża branża targowa

autor: Patryk Słowik17.08.2020, 08:09; Aktualizacja: 17.08.2020, 08:09
Kolejna kwestia to stworzenie turystycznego funduszu zwrotów. Chodzi o to, że biura podróży, zmuszone do odwołania wyjazdów, chętnie przyznawały swoim klientom vouchery na przyszłe wakacje, zamiast zwracać pieniądze.

Kolejna kwestia to stworzenie turystycznego funduszu zwrotów. Chodzi o to, że biura podróży, zmuszone do odwołania wyjazdów, chętnie przyznawały swoim klientom vouchery na przyszłe wakacje, zamiast zwracać pieniądze.źródło: ShutterStock

Ochrona miejsc pracy w najbardziej dotkniętej pandemią koronawirusa branży oraz rozwiązanie ułatwiające odzyskanie pieniędzy przez klientów biur podróży, którzy nie mogli pojechać na wakacje – to główne cele ustawy przyjętej w piątek przez Sejm, nazywanej tarczą turystyczną. Swoje niezadowolenie z nowych przepisów wyraża już branża targowa.

Tarcza pochłonie ok. 850 mln zł z budżetu państwa. Kluczowe rozwiązanie to ustawowe zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz właściwe fundusze od początku czerwca do końca sierpnia 2020 r. O tym, czy danej firmie będzie przysługiwało zwolnienie, zdecyduje PKD. Uznano, że właśnie to kryterium najlepiej pozwoli oddzielić branżę turystyczną od innych.

Drugie rozwiązanie to wprowadzenie dodatkowego postojowego dla najbardziej poszkodowanych pandemią osób. Chodzi przede wszystkim o agentów turystycznych. Specyfiką tego zawodu jest jego sezonowość. Okazało się zatem, że wielu agentów nie mogło liczyć na standardowe postojowe, wypłacane kilka miesięcy temu, choć bez wątpienia ucierpieli oni finansowo na pojawieniu się SARS-COV-2.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane