Iskanie a przewidywanie kryzysu. O roli plotki w rozwoju i funkcjonowaniu wspólnoty

autor: Marcin Dec07.08.2020, 08:15; Aktualizacja: 07.08.2020, 08:15
Badacze szukali odpowiedzi na pytanie, czy „mądrość tłumu” pozwala wskazać firmy, które będą w kryzysie gorzej sobie radzić od reszty

Badacze szukali odpowiedzi na pytanie, czy „mądrość tłumu” pozwala wskazać firmy, które będą w kryzysie gorzej sobie radzić od resztyźródło: ShutterStock

Czy kryzys finansowy roku 2008 dało się przewidzieć? Jaką funkcję pełnią plotki? Dlaczego naczelne spędzają mnóstwo czasu na wzajemnym iskaniu? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmu grupowego wykrywania pasażerów na gapę w danej społeczności.

Badania zespołów uniwersytetów: Oksfordzkiego oraz Liverpoolskiego, którymi kierował Robert Dunbar, rzucają więcej światła na tworzenie więzi społecznych i rolę plotkowania w tym procesie. Te nieformalne pogaduszki mają pejoratywne zabarwienie, kojarzą się nam z płytkim oraz rzadko wyważonym przekazywaniem sobie informacji. Mimo tych negatywnych konotacji okazuje się, że język – a w szczególności plotka – odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu wspólnoty. Dunbar sugeruje wręcz, że bez niej nie byłoby społeczeństwa.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (1)

  • dża(2020-08-07 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    rozumiem płatną treść, ale jeśli w tekście już w pierwszym zdaniu jest błąd, to marnie zachęca to do kupienia czegokolwiek. Rozumiem, że chodzi o ROBINA Dunbara, nie Roberta.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane