statystyki

Małżeństwo przestaje się kobietom opłacać, bo zmniejsza się luka płacowa

autor: Oliwia Komada14.02.2020, 19:00
małżeństwo, pieniądze, podatki

Po pierwsze – małżeństwo przestaje się kobietom opłacać, bo zmniejsza się luka płacowa. Uśrednione wynagrodzenie potencjalnego męża i potencjalnej żony nie odbiega już tak bardzo od tego, ile zarabia samotna kobieta. A skoro singielka jest w stanie wieść dostatnie życie, to może czekać ze ślubem oraz być bardziej wybredna wobec absztyfikantów.źródło: ShutterStock

Małżeństwa na dobre zagościły na ekonomicznych salonach. Wraz z rosnącą mocą komputerowych procesorów zdolnych do przetwarzania większych porcji lepszej jakości danych naukowcy zyskują pewność, że aby móc rzetelnie badać procesy gospodarcze, trzeba także uwzględnić interakcje zachodzące wewnątrz gospodarstw domowych. Jednak dokonując takich analiz, nie sposób pominąć faktu, że małżeństw jest coraz mniej – a ekonomia jest w stanie wyjaśnić ten trend.

Po pierwsze – małżeństwo przestaje się kobietom opłacać, bo zmniejsza się luka płacowa. Uśrednione wynagrodzenie potencjalnego męża i potencjalnej żony nie odbiega już tak bardzo od tego, ile zarabia samotna kobieta. A skoro singielka jest w stanie wieść dostatnie życie, to może czekać ze ślubem oraz być bardziej wybredna wobec absztyfikantów. Jose Victor Rios-Rull (Uniwersytet Pensylwanii) oszacował, że rosnące zarobki kobiet w dużej mierze odpowiadają za prawie 90-procentowy wzrost liczby singielek – ten trend jest obserwowany od lat 70. Nie można zapomnieć o rosnącym zwrocie z aktywności zawodowej. Nezih Guner (madryckie Centro de Estudios Monetarios y Financieros) pokazał, że skoro wypadnięcie z rynku pracy stało się dla kobiet kosztowne, to optymalnym działaniem z ich strony jest opóźnienie decyzji o małżeństwie.

Po drugie – małżeństwo mężczyznom również się mniej opłaca, bo coraz więcej „domowych” produktów i usług można kupić. Jeremy Greenwood (Uniwersytet Pensylwanii) i Nezih Guner pokazali, że urynkowienie dóbr tradycyjnie „wytwarzanych” przez gospodarstwa domowe – jak pranie, gotowanie, opieka nad dziećmi – tłumaczy znaczącą część wzrostu liczby rozwodów oraz spadku liczby małżeństw. Mężczyźni nie muszą już mieć żon, by te dobra pozyskać.

Po trzecie – w świecie, który odwraca się od etatów, coraz mniej osób stać na luksus małżeństwa. Kristen Harknett (Uniwersytet Kalifornijski) wykazała, że im mniej stabilną pracę wykonuje dana osoba, tym mniejsze są jej szanse na to, by stanąć na ślubnym kobiercu. Jakość wykonywanej pracy tłumaczy znaczną część zróżnicowania szansy na małżeństwo wśród ludzi z odmiennym wykształceniem.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (5)

 • abcd(2020-02-14 20:30) Zgłoś naruszenie 40

  Ale jest rozwiązanie tych wszystkich problemów - pomoc z Afryki już nadchodzi.

  Odpowiedz
 • Ola(2020-02-15 00:03) Zgłoś naruszenie 26

  Kobiety za mąż nie wychodzą, bo Do jej i tak licznych obowiązków dojdzie niańczenie Piotrusia Pana, który będzie miał oczekiwania, potem dzieci, których wychowywanie ostatecznie na nie spadnie, praca stanie się niepewna, a mężczyzna w każdej chwili będzie mógł bezkarnie odejść, ułożyć sobie życie z młodsza.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2020-02-15 08:57) Zgłoś naruszenie 20

  chyba Nobla dostanie autorka tego artykułu, głównie za tytuł, nic dziwnego, że teraz coraz więcej jest luźnych związków

  Odpowiedz
 • Woj(2020-04-03 18:32) Zgłoś naruszenie 01

  Polecam blog dla mężczyzn. Liczba korzyści jakie mężczyźni odnoszą z małżeństwa wynosi zero.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane