statystyki

Pandemiczny monitoring cen zakończony. Do jakich wniosków doszedł UOKiK?

autor: Grzegorz Kowalczyk30.07.2020, 10:50; Aktualizacja: 30.07.2020, 10:52
Początkowo zaniepokojenie budziło zwłaszcza windowanie cen przy okazji robienia przez Polaków pandemicznych zapasów żywności i środków higieny. – W ewidentny sposób było to żerowanie na strachu i nie miało uzasadnienia ekonomicznego.

Początkowo zaniepokojenie budziło zwłaszcza windowanie cen przy okazji robienia przez Polaków pandemicznych zapasów żywności i środków higieny. – W ewidentny sposób było to żerowanie na strachu i nie miało uzasadnienia ekonomicznego.źródło: ShutterStock

Obawy przed zawyżaniem cen w związku z pandemią okazały się nieuzasadnione. Po trzech miesiącach monitoringu cen produktów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że sytuacja rynkowa po nagłym wzroście cen niektórych produktów na przełomie marca i kwietnia wróciła do normy. Chwilowy wzrost nie skutkował karami dla przedsiębiorców.

– Konsumenci zauważyli, że nie grożą im niedobory towarów, przestali masowo wykupywać niektóre produkty ze sklepów. Jednocześnie ceny towarów, co do których zaobserwowaliśmy największy wzrost cen – np. mięsa – wróciły do naturalnego poziomu. W przypadku niektórych produktów (np. rękawiczek jednorazowych) popyt przewyższył podaż, stąd wystąpiły chwilowe braki towaru w sklepach, ale i to wróciło do normy. W związku z tym nie zostały nałożone kary – wskazuje biuro prasowe UOKiK. Deklaruje jednak, że wciąż przygląda się sytuacji rynkowej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane