BGK płaci rządowe rachunki. Tak ukrywa się prawdziwy deficyt budżetowy

autor: Bartek Godusławski08.06.2020, 07:20; Aktualizacja: 08.06.2020, 07:28
Władze powinny myśleć już, jak dzięki nowym projektom pobudzić gospodarkę i na co wydać pieniądze, także te z UE.

Władze powinny myśleć już, jak dzięki nowym projektom pobudzić gospodarkę i na co wydać pieniądze, także te z UE.źródło: ShutterStock

Prawie 21 mld zł wydatków na walkę z COVID-19 pokrył specjalny fundusz w państwowym banku. Taki zabieg pozwala ukryć prawdziwy deficyt budżetowy.

Pierwotnie „Fundusz Przeciwdziałania COVID-19” miał służyć zgromadzeniu pieniędzy na inwestycje, które pozwolą rozruszać gospodarkę. Na razie jednak finansuje głównie bieżące wydatki wywołane koronawirusowym kryzysem. Takie nakłady powinna ponosić publiczna kasa, ale to pogłębiałoby deficyt i powodowało, że dług publiczny zbliżyłby się groźnie do konstytucyjnych limitów. Dlatego fundusz stał się de facto alternatywnym budżetem, który ma dysponować 100 mld zł. Decyzję, na co zostaną wydane, podejmuje bezpośrednio premier. Łącznie BGK ze sprzedaży obligacji pozyskał już dla niego 38,5 mld zł.

– Do 28 maja wydatki z funduszu wyniosły prawie 21 mld zł. Operacyjnie rozpoczął działalność na przełomie kwietnia i maja – informuje nas rzecznik prasowy banku Anna Czyż. Tych wydatków w statystykach budżetu państwa, który już po kwietniu miał blisko 19 mld zł deficytu, nie zobaczymy. Na co poszły do tej pory pieniądze?

źródło: DGP

Przede wszystkim na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie wystąpienia COVID-19, a także osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia. Z funduszu są także dofinansowywane koszty prowadzenia działalności przez samozatrudnionych czy pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Pieniądze trafiły też do Ministerstwa Zdrowia, m.in. na zakup sprzętu medycznego i komputerowego do pracy zdalnej czy testów na koronawirusa. Jednym z jego największych beneficjentów jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

– W maju otrzymaliśmy z funduszu COVID-19 kwotę 8,3 mld zł. Na czerwiec zaplanowano przekazanie 11,3 mld zł – poinformował DGP Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Ekonomiści po opisaniu przez nas w maju jak będzie działał umieszczony w BGK fundusz, apelowali do rządu o zaniechanie kreatywnej księgowości budżetowej i transparentne pokazywanie kondycji publicznej kasy.

– Cnotą jest przejrzystość finansów publicznych i lepiej, żeby wydatki były pokrywane z budżetu centralnego. Z makroekonomicznego puntu widzenia nie ma to jednak znaczenia. Ważne jest natomiast, aby pieniądze z funduszu były przeznaczane także na inwestycje – mówi DGP Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (33)

  • dzwon ze spiżu(2020-06-08 10:05) Zgłoś naruszenie 10522

    Czyżby znów wina Tuska? Jak się patrzę na ten obłudny pis to mi karofle w piwnicy gniją . Przecież tam nie ma nie tylko dziesięciu , tam nie ma ani jednego sprawiedliwego. Żeby nie to, iż rząd Premiera Tuska zostawił furę kasy dla takich pis-dzielców dla swojaków , już byłoby po zawodach.A tak jeszcze trochę sobie pochapią.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • emerytowany marek(2020-06-08 12:33) Zgłoś naruszenie 548

    Polska była w ruinie i to Beata Szydło postawiła ten krej na nogi w pół roku (no i swoim też dała bo im się należało) ps.najgorsze że oni tak myślą cały czas i biorą co jest lub co dodrukują

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-06-08 14:25) Zgłoś naruszenie 4814

    Dasz radę wyłączyć ogranicznik w głowie ? To proste i nie boli, a pomaga w zdrowiu psychicznym ! Ta repolonizacja banków czy większych zakładów ma na celu jedno - zwiększenie stanowisk [koryta] dla swoich ! To już przerabialiśmy za komuny, teraz będziemy za PiS-u. Ja umierać nie zamierzam za PO, ani inną partię, bo jestem człowiekiem wolnym, i jak sam się zatrudniam tak i sam postanawiam o swoim wyborze, także myśleniu bez podpowiedzi że strony polityka czy plebana. A pro po plebana ; bardzo mądrze z Twojej strony z tym zaciskaniem odbytu. Pozdrawiam , i życzę więcej dystansu do szerzonej dziś propagandy. Jak powiadają moi wnukowie ; podziel ich zapewnienia przez dwa, następnie co zostało przez cztery, a to co otrzyma Pan podzielić należy przez sześć ... i to są ich prawdziwe zamiary. Tak oszukuje się dla "władzy" !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ktosik(2020-06-08 11:07) Zgłoś naruszenie 1758

    Jakie pieniądze rząd tuska zostawił? Przecież piniendzy nie było i nie będzie- to minister Tuska powiedział.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dzwon na złom(2020-06-08 13:33) Zgłoś naruszenie 1744

    rozkręcone na maxa to było złodziejstwo pod różnymi postaciami. Na dokładkę podwojony dług publiczny , a ze przy okazji zniknęły miliardy OFE to pikuś Przy takiej gospodarce to dzwony można było robić tyko z szajs metalu. Spiż , podatki vat, złoto,itd był przeznaczony wyłącznie dla swoich. Dziś zal im ściska odbyt ze nie zdążono sprzedać LOT-u na zachód, rafinerii i zakładów chemicznych na wschód i tyle pomaga się społeczeństwu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 007KAL(2020-06-08 11:35) Zgłoś naruszenie 1631

    Jak się czyta opinie w stylu Pana "dzwona z szegoś", to można wyciągnąć wniosek, że mamy już nie III, a (V)irtualną RP, w której Pan Tusk-PraWnuk (siedem lat temu) zakończył kadencję premierowania i zostawił całą górę nadwyżki budżetowej - czyli żywej forsy, którą Pan Premier Morawiecki-Wnuk będzie mógł roztrwonić na 5000-Turbo++.... jak znajdzie w jakiej kopalni, w Alpach ta góra bogactwa została zdeponowana, w ...... 1945 roku.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • dzwon dziadowski(2020-06-08 15:33) Zgłoś naruszenie 1223

    dziadku ..fascynująca jest Twoja wiedza ekonomiczna a zwłaszcza ta makro . Nie będę Ci tłumaczył bo i tak tego nie ogarniasz...nawet z wnukami. TO słowo "repolonizacja " to pewnie słyszałeś na zebraniu niechcących umierać za POkemony ? Czytanie ze zrozumieniem to u Ciebie wielki i bezowocny wysiłek. Zresztą nie pierwszy to już raz. Problemy z zwieraczami dotyczą gości reprezentujących Twój punkt widzenia . Przeczytaj jeszcze raz mój tekst. Swoją drogą jak zwykle wyłapujesz tylko fragmenty dotyczące najważniejszych i najbardziej interesujących Cię czynów .U Ciebie wszystko się zaczyna i kończy na jednym. :) Na punkcie kościoła wyrażnie widać u Ciebie skrzywienie psychiczne. No cóż ..czyżbyś pracował kiedyś w stosownym departamencie i to Ci zostało do dziś? Do reszty uwag już się nie odniesiesz? Pozdrawiam i życzę samodzielnej oceny faktów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dzwon na złom(2020-06-08 16:22) Zgłoś naruszenie 1123

    Dziadek wnuków ....Przednia myśl .Po co murzyńskiej koloni nad Wisłą Bank Narodowy ? Przecież wystarczy Deutsche Bundesbank. Bardzo Ci żal ze " rudy "z ferajną nie zdążył tego dokonać ? Pozdrawiam finansowe cudowne guru . Dziadek wnuków ...Tęga głowa ...można by powiedzieć dziadek do orzechów. Co jeszcze byś sprzedał gdybyś mógł ??. Podpowiem ...a ..nie podpowiem bo będziesz jeszcze większym frustratem :)

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • grabarz(2020-06-09 05:50) Zgłoś naruszenie 91

    A po cóż się tak kłucicie i wyzywacie ludziska ?Jaki w tym jest sens ?Przecież Wasze drogi prowadzą zawsze do jednej bramy.Bramy cmentarnej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Apacz z Bieszczad(2020-06-09 12:00) Zgłoś naruszenie 42

    BGK płaci rządowe rachunki ... naród polski opłaca wycieczki PAD-a na wycieczki w góry ... Unia Europejska opłaca [jeszcze] socjalne 500+ ... emeryci i renciści za obiecane "niebo" utrzymują Rydzyka ... i tylko patologia nie utrzymuje nikogo , bo i za co ? Ich utrzymać musi społeczeństwo, aby mieli siłę wstać i móc oddać głos na ....

    Odpowiedz