statystyki

Rynek biurowy odczuje poważne komplikacje po koronawirusie

autor: Patrycja Otto19.05.2020, 08:00; Aktualizacja: 19.05.2020, 08:00
praca, biuro, open space

Najemcy oczekują większej elastyczności, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, czas trwania umów, jak i możliwość zwolnienia z czynszu na jakiś okres.źródło: ShutterStock

Wiele firm w czasie pandemii przeszło na pracę w trybie zdalnym. Nowa forma przypadła do gustu nie tylko pracownikom, ale też pracodawcom.

– Obecna sytuacja sprawia, że najemcy skupiają się na optymalizacji kosztów – mówi Paweł Skałba, senior partner i dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliers International. Jego zdaniem przełoży się to na wzrost liczby renegocjacji umów, która i tak była spora, bo obejmowała dotąd 33 proc. kontraktów. Kamil Tyszkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE, dodaje, że próby zmiany warunków najmu przez najemców już mają miejsce. Choć, jak mówią prawnicy, to trudne, bo nie ma podstawy prawnej.

Najemcy oczekują większej elastyczności, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, czas trwania umów, jak i możliwość zwolnienia z czynszu na jakiś okres.

Wynajmujący starają się iść na rękę najemcom. Nie chcą dopuścić do masowego opuszczania biur. Poza tym muszą pozyskiwać wciąż nowych klientów. Tylko w Warszawie, według szacunków firmy Cushman & Wakefield, na koniec marca 2020 r. w budowie znajdowało się ponad 765 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Prawie połowa z tego ma zostać oddana jeszcze w tym roku. Tymczasem popyt stopniał już w I kw. i wyniósł 138,9 tys. mkw., co oznacza rok do roku spadek o 0,5 proc.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane