statystyki

Rynek biurowy odczuje poważne komplikacje po koronawirusie

autor: Patrycja Otto19.05.2020, 08:00; Aktualizacja: 19.05.2020, 08:00
praca, biuro, open space

Najemcy oczekują większej elastyczności, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, czas trwania umów, jak i możliwość zwolnienia z czynszu na jakiś okres.źródło: ShutterStock

Wiele firm w czasie pandemii przeszło na pracę w trybie zdalnym. Nowa forma przypadła do gustu nie tylko pracownikom, ale też pracodawcom.

– Obecna sytuacja sprawia, że najemcy skupiają się na optymalizacji kosztów – mówi Paweł Skałba, senior partner i dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliers International. Jego zdaniem przełoży się to na wzrost liczby renegocjacji umów, która i tak była spora, bo obejmowała dotąd 33 proc. kontraktów. Kamil Tyszkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE, dodaje, że próby zmiany warunków najmu przez najemców już mają miejsce. Choć, jak mówią prawnicy, to trudne, bo nie ma podstawy prawnej.

Najemcy oczekują większej elastyczności, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, czas trwania umów, jak i możliwość zwolnienia z czynszu na jakiś okres.

Wynajmujący starają się iść na rękę najemcom. Nie chcą dopuścić do masowego opuszczania biur. Poza tym muszą pozyskiwać wciąż nowych klientów. Tylko w Warszawie, według szacunków firmy Cushman & Wakefield, na koniec marca 2020 r. w budowie znajdowało się ponad 765 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Prawie połowa z tego ma zostać oddana jeszcze w tym roku. Tymczasem popyt stopniał już w I kw. i wyniósł 138,9 tys. mkw., co oznacza rok do roku spadek o 0,5 proc.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane