statystyki

Tonący lockdownu się chwyta. Ale na kryzysy zdrowotne można reagować inaczej

autor: Sebastian Stodolak24.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 24.04.2020, 07:59
Zacznijmy od eksperymentu myślowego, który wymaga cofnięcia się do czasów sprzed pandemii. Niech to będzie listopad 2019 r. W Nibylandii rozkręca się kampania wyborcza. Na wiecu polityk wiodącej partii podkreśla, że tylko on zna sposób na zapewnienie powszechnego dobrobytu. Gromkie brawa! Wtem ktoś z tłumu zadaje dociekliwe pytanie: „Naukowcy zwracają uwagę na ryzyko wybuchu pandemii groźnego wirusa, która może sparaliżować świat. Jakie rozwiązania proponuje pan na taką ewentualność?”.

Zacznijmy od eksperymentu myślowego, który wymaga cofnięcia się do czasów sprzed pandemii. Niech to będzie listopad 2019 r. W Nibylandii rozkręca się kampania wyborcza. Na wiecu polityk wiodącej partii podkreśla, że tylko on zna sposób na zapewnienie powszechnego dobrobytu. Gromkie brawa! Wtem ktoś z tłumu zadaje dociekliwe pytanie: „Naukowcy zwracają uwagę na ryzyko wybuchu pandemii groźnego wirusa, która może sparaliżować świat. Jakie rozwiązania proponuje pan na taką ewentualność?”.źródło: ShutterStock

Zamknięcie ludzi w domach i paraliż gospodarki nie mogą być standardową odpowiedzią na przyszłe kryzysy zdrowotne. Na szczęście istnieją inne opcje

Z a cznijmy od eksperymentu myślowego, który wymaga cofnięcia się do czasów sprzed pandemii. Niech to będzie listopad 2019 r. W Nibylandii rozkręca się kampania wyborcza. Na wiecu polityk wiodącej partii podkreśla, że tylko on zna sposób na zapewnienie powszechnego dobrobytu. Gromkie brawa! Wtem ktoś z tłumu zadaje dociekliwe pytanie: „Naukowcy zwracają uwagę na ryzyko wybuchu pandemii groźnego wirusa, która może sparaliżować świat. Jakie rozwiązania proponuje pan na taką ewentualność?”.

Zbity z pantałyku polityk milczy przez chwilę, w końcu odzyskuje rezon. „W razie wybuchu pandemii zamkniemy wszystkich was w domach na nieokreślony bliżej okres. Część firm, a więc i miejsc pracy, zostanie zlikwidowana na podstawie dekretu napisanego na kolanie przez ministra, który nie będzie miał zielonego pojęcia o gospodarce. Za nieposłuszeństwo ukarzemy mandatami do 30 tys. zł, a nawet aresztem. Na wszelkie głosy krytyki będziemy odpowiadać, że inni robią to samo” – mówi w nagłym przypływie szczerości polityk. Na ile głosów mógłby liczyć, zakładając, że wyborcy zachowaliby minimum rozsądku? Właśnie, na okrągłe zero. To oczywiste, że lockdown nie może być standardową odpowiedzią na zagrożenie epidemiczne. Nie dlatego, że jest nieskuteczny (bo prawdopodobnie jest), lecz dlatego że nie zdobyłby demokratycznej legitymacji. Ale czy rządy będą mogły reagować na przyszłe kryzysy zdrowotne inaczej, niż fundując obywatelom areszt domowy? Niektóre już to robią.

Lekcja tajwańska

W Szwecji lockdownu nie ma, ale to akurat strzał kulą w płot. Po pierwsze, liczba zgonów z powodu korona wirusa jest tam relatywnie wysoka (w porównaniu np. do Norwegii i Finlandii, które zamknęły swoje społeczeństwa). Po drugie, podobnie jak w innych krajach, w Szwecji wprowadzono pewne ograniczenia wolności obywatelskich (np. zakazano zgromadzeń większych niż 50 osób). Po trzecie, rząd w Sztokholmie nie stosuje oryginalnych narzędzi zwalczania epidemii. Liczy się raczej na szczęśliwy traf, czyli na samorzutne wytworzenie się w narodzie odporności stadnej.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (6)

 • dzwon ze spiżu(2020-04-24 09:07) Zgłoś naruszenie 113

  pisie powinni mieć obowiązek łażenia w maskach i przyłbicach do końca pis. Przynajmnie obłudy nie widać.

  Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2020-04-24 15:42) Zgłoś naruszenie 51

  Niuniek , to Ty "Inspektor pracy" , "IP" czy inny cygan ? Bo że cyganić potrafisz to fakt, a może inaczej - prowadzisz narrację pisowską. Bez składu i ładu ! Bo nasajmwpierw orzekasz iż z tego a tego powodu umarło 300 osób, a na końcu pytasz ; a ile osób w Polsce zabił Wirus ? Trudny z Ciebie orzech do zgryzienia, a jeszcze trudniej podążać Twoim tokiem myślenia !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jarek(2020-04-24 15:05) Zgłoś naruszenie 50

  To czy w Szwecji więcej osób umrze podsumujemy po ustaniu epidemii.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-04-24 09:12) Zgłoś naruszenie 319

  Jak wiemy Korona VIR w Polsce pozbawił juz życia ponad 300 osób. A ja się pytam przed wyborami PO i Budkę,Tuska Czy jeszcze uważasz ,ze to polityka ? Kto przyczynił się do Ich nieszczęścia—co -ślepy i głuchy jesteś.? a ile osób w Polsce zabił Wirus?

  Odpowiedz
 • IP(2020-04-24 09:09) Zgłoś naruszenie 216

  Ja k wiemy Korona VIR w Polsce pozbawił juz życia ponad 300 osób. A ja się pytam przed wyborami PO i Budkę,Tuska Czy jeszcze uważasz ,ze to polityka ? Kto przyczynił się do Ich nieszczęścia—co -ślepy i głuchy jesteś.? a ile osób w Polsce zabił Wirus?.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane