statystyki

Trudno sobie wyobrazić inne skutki pandemii niż tylko negatywne. Niemniej rozwój pewnych obszarów zapewne przyspieszy

autor: Marek Chądzyński25.04.2020, 08:45; Aktualizacja: 25.04.2020, 08:49
Czym jest foresight gospodarczy? To nowoczesna szklana kula do przewidywania przyszłości?

Czym jest foresight gospodarczy? To nowoczesna szklana kula do przewidywania przyszłości?źródło: ShutterStock

Z Katarzyną Dębkowską rozmawia Marek Chądzyński.

Czym jest foresight gospodarczy? To nowoczesna szklana kula do przewidywania przyszłości?

Foresight nie jest prognozowaniem. Bo prognozowanie to bazowanie na dostępnych danych czy trwających trendach. Zaś foresight to raczej projektowanie przyszłości, kreślenie scenariuszy. Nasze badania mają na celu pokazanie wielu możliwych dróg – takich, co prowadzą do sukcesu, i takich, które wiodą na manowce. Wskazujemy przesłanki, które muszą zostać spełnione, by określoną drogę wybrać. Jeśli interesuje nas rozwój, to badania foresightowe mają wskazać, co trzeba zrobić, by wejść na konkretną ścieżkę rozwoju wiodącą do wytyczonego celu. Ze szklaną kulą nie ma to nic wspólnego.

Skąd wiecie, co trzeba zrobić, żeby osiągnąć cel, a czego należy unikać?

Wiedzą to eksperci, którzy biorą udział w badaniach, bo to na ich doświadczeniu bazujemy. Na tym polega projektowanie. Mamy do dyspozycji wiedzę i różne techniki jej obróbki, co daje nam ostateczny wynik pokazujący, co jest ważne dla rozwoju, a co nie. Jedną z metod badania jest burza mózgów w grupach ekspertów, która prowadzi np. do postawienia tez delfickich, czyli stwierdzeń dotyczących przyszłości. Potem są one poddawane ocenie, w wyniku której dopiero określamy, czy coś będzie istotną przesłanką dla rozwoju, czy nie.

Brzmi skomplikowanie.

W naszym raporcie o tym, jak będzie wyglądała Polska w 2035 r., określiliśmy sześć strategicznych obszarów dla rozwoju, a w nich eksperci wskazali piętnaście tez delfickich. W obszarze dotyczącym kapitału ludzkiego znalazło się przypuszczenie, że siła nabywcza naszych wynagrodzeń osiągnie poziom średniej unijnej. Ich zdaniem to jeden z najważniejszych wyznaczników rozwoju, choć niekoniecznie jeden z najbardziej prawdopodobnych do realizacji.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (3)

  • dzwon ze spiżu(2020-04-26 11:35) Zgłoś naruszenie 42

    Rozwój pewnych "obszarów" przyspieszy jeśli będzie miał za co.Wku UE z pewnościa odetnie r.je od koryta , a elegancko potraktowani przez reżim wczoraj w Katowicach przedsiębiorcy z pewnością w podzięce pokażą reżimowi któryś z palców.W każdym bądź razie pisie z Dudusiem mają wypić to co nawarzyli.

    Odpowiedz
  • Poznańska pyra(2020-04-26 11:59) Zgłoś naruszenie 16

    Kim jest Katarzyna Dębkowska? Reżim liberalno- lewacki zrobił by to małym palcem? Pamiętamy że leciała nam ciepła woda z kranu. Wiesz dlaczego dzwon głośny.......?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane