statystyki

Koronawirus może opóźnić dywidendy

autor: Łukasz Wilkowicz16.03.2020, 09:00; Aktualizacja: 16.03.2020, 09:00
Większym problemem – zwłaszcza w spółkach z zagranicznymi właścicielami – może okazać się zamknięcie granic. Uniemożliwi bowiem uczestnictwo w spotkaniach udziałowców osobom, które chciałyby przybyć na nie osobiście z zagranicy (choć mogą skorzystać np. z krajowych pełnomocników).

Większym problemem – zwłaszcza w spółkach z zagranicznymi właścicielami – może okazać się zamknięcie granic. Uniemożliwi bowiem uczestnictwo w spotkaniach udziałowców osobom, które chciałyby przybyć na nie osobiście z zagranicy (choć mogą skorzystać np. z krajowych pełnomocników).źródło: ShutterStock

Na walne zgromadzenia przychodzi często po kilkadziesiąt osób. Spółki mogą mieć problem z ich organizacją.

„Zarząd Spółki na wniosek akcjonariusza Mirelf VI B.V., który wniósł o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, podjął uchwałę o odwołaniu tego zgromadzenia z uwagi na aktualne uwarunkowania związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19” – taki komunikat opublikowała w piątek spółka Capital Park. To prawdopodobnie pierwsza giełdowa firma, która zdecydowała o przełożeniu walnego zgromadzenia z powodu epidemii.

Niewykluczone jednak, że wkrótce takich przypadków będzie więcej. Do końca miesiąca ma się odbyć jeszcze kilkadziesiąt walnych zgromadzeń – dotyczących zmian w radach nadzorczych, przejęć czy zmian w statutach. Takie zebrania mają w planach np. Agora czy Enea. – Na dzisiaj termin pozostaje w mocy – mówił nam w piątek Piotr Ludwiczak, kierownik biura prasowego drugiej z tych spó łek, gdzie w czwartek ma dojść do zmian w nadzorze.

Na możliwość przeprowadzenia walnego zgromadzenia nie powinien mieć wpływu zapowiedziany przed weekendem zakaz publicznych zgromadzeń więcej niż 50 osób. „Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych” – mówi ustawa – Prawo o zgromadzeniach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 631).


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane