statystyki

Koronawirus może opóźnić dywidendy

autor: Łukasz Wilkowicz16.03.2020, 09:00; Aktualizacja: 16.03.2020, 09:00
Większym problemem – zwłaszcza w spółkach z zagranicznymi właścicielami – może okazać się zamknięcie granic. Uniemożliwi bowiem uczestnictwo w spotkaniach udziałowców osobom, które chciałyby przybyć na nie osobiście z zagranicy (choć mogą skorzystać np. z krajowych pełnomocników).

Większym problemem – zwłaszcza w spółkach z zagranicznymi właścicielami – może okazać się zamknięcie granic. Uniemożliwi bowiem uczestnictwo w spotkaniach udziałowców osobom, które chciałyby przybyć na nie osobiście z zagranicy (choć mogą skorzystać np. z krajowych pełnomocników).źródło: ShutterStock

Na walne zgromadzenia przychodzi często po kilkadziesiąt osób. Spółki mogą mieć problem z ich organizacją.

„Zarząd Spółki na wniosek akcjonariusza Mirelf VI B.V., który wniósł o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, podjął uchwałę o odwołaniu tego zgromadzenia z uwagi na aktualne uwarunkowania związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19” – taki komunikat opublikowała w piątek spółka Capital Park. To prawdopodobnie pierwsza giełdowa firma, która zdecydowała o przełożeniu walnego zgromadzenia z powodu epidemii.

Niewykluczone jednak, że wkrótce takich przypadków będzie więcej. Do końca miesiąca ma się odbyć jeszcze kilkadziesiąt walnych zgromadzeń – dotyczących zmian w radach nadzorczych, przejęć czy zmian w statutach. Takie zebrania mają w planach np. Agora czy Enea. – Na dzisiaj termin pozostaje w mocy – mówił nam w piątek Piotr Ludwiczak, kierownik biura prasowego drugiej z tych spó łek, gdzie w czwartek ma dojść do zmian w nadzorze.

Na możliwość przeprowadzenia walnego zgromadzenia nie powinien mieć wpływu zapowiedziany przed weekendem zakaz publicznych zgromadzeń więcej niż 50 osób. „Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych” – mówi ustawa – Prawo o zgromadzeniach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 631).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane