statystyki

Biznes w czasach zarazy. Na jakie wsparcie od rządu mogą liczyć przedsiębiorcy?

autor: Grzegorz Osiecki, Agnieszka Pokojska12.03.2020, 08:10; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:14
Resort Jadwigi Emilewicz proponuje nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy

Resort Jadwigi Emilewicz proponuje nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracyźródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Nowak

Trwają prace nad rządowym pakietem dla firm, które ucierpią z powodu skutków epidemii koronawirusa.

W przyszłym tygodniu będzie gotowy projekt specustawy o pomocy dla przedsiębiorców. Jak wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, to pierwsza część tego typu rozwiązań. Są one dyskutowane między resortami rozwoju i finansów oraz konsultowane z firmami.

Rozliczenie straty z 2020 r. w rozliczeniu za 2019 r.

Firmy miały na ogół dobrą sytuację finansową w zeszłym roku, dzięki czemu będą miały okazję, żeby pozbyć się tegorocznego bagażu straty – informuje członek rządu. W praktyce albo nie zapłaciłyby w ogóle lub zapłaciłyby dużo mniejszy podatek dochodowy za 2019 r. To pomysł atrakcyjny dla przedsiębiorców. Chociaż pojawiają się pytania, jak będzie wyglądał np. CIT, który rozliczany jest do 31 marca, i PiT rozliczany do końca kwietnia. Oraz czy firma płacąca CIT będzie mogła skorygować straty poniesione w kwietniu. Kolejny znak zapytania to straty, które pojawią się później, np. w maju. Już teraz wiele firm z branży konferencyjnej czy eventowej odwołuje imprezy, które miały się odbyć we wrześniu. To wszystko kwestie, które mają zostać dopracowane w szczegółach projektu. W MF rodzą się obawy, czy przy okazji nie pojawią się nadużycia.

Szybsze zwroty VAT dla firm

To także jeden ze środków, które budzą zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Również w tym przypadku istotne jest, jak będą wyglądały szczegóły. – To główne pytanie do resortu finansów. Bo dziś często firma, która ubiega się o szybszy zwrot podatku, trafia na celownik fiskusa i jest kontrolowana – mówi Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane