statystyki

Biznes w czasach zarazy. Na jakie wsparcie od rządu mogą liczyć przedsiębiorcy?

autor: Grzegorz Osiecki, Agnieszka Pokojska12.03.2020, 08:10; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:14
Resort Jadwigi Emilewicz proponuje nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy

Resort Jadwigi Emilewicz proponuje nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracyźródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Nowak

Trwają prace nad rządowym pakietem dla firm, które ucierpią z powodu skutków epidemii koronawirusa.

W przyszłym tygodniu będzie gotowy projekt specustawy o pomocy dla przedsiębiorców. Jak wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, to pierwsza część tego typu rozwiązań. Są one dyskutowane między resortami rozwoju i finansów oraz konsultowane z firmami.

Rozliczenie straty z 2020 r. w rozliczeniu za 2019 r.

Firmy miały na ogół dobrą sytuację finansową w zeszłym roku, dzięki czemu będą miały okazję, żeby pozbyć się tegorocznego bagażu straty – informuje członek rządu. W praktyce albo nie zapłaciłyby w ogóle lub zapłaciłyby dużo mniejszy podatek dochodowy za 2019 r. To pomysł atrakcyjny dla przedsiębiorców. Chociaż pojawiają się pytania, jak będzie wyglądał np. CIT, który rozliczany jest do 31 marca, i PiT rozliczany do końca kwietnia. Oraz czy firma płacąca CIT będzie mogła skorygować straty poniesione w kwietniu. Kolejny znak zapytania to straty, które pojawią się później, np. w maju. Już teraz wiele firm z branży konferencyjnej czy eventowej odwołuje imprezy, które miały się odbyć we wrześniu. To wszystko kwestie, które mają zostać dopracowane w szczegółach projektu. W MF rodzą się obawy, czy przy okazji nie pojawią się nadużycia.

Szybsze zwroty VAT dla firm

To także jeden ze środków, które budzą zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Również w tym przypadku istotne jest, jak będą wyglądały szczegóły. – To główne pytanie do resortu finansów. Bo dziś często firma, która ubiega się o szybszy zwrot podatku, trafia na celownik fiskusa i jest kontrolowana – mówi Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane