statystyki

Przetargi nie są konieczne przy walce z koronawirusem

autor: Sławomir Wikariak10.03.2020, 07:39; Aktualizacja: 10.03.2020, 07:39
Przepis ten wyłącza więc całkowicie zastosowanie przepisów o zamówieniach publicznych. Czy to oznacza, że bez niego należałoby organizować przetargi np. na zakup masek, ubrań ochronnych, lekarstw czy dezynfekcji?

Przepis ten wyłącza więc całkowicie zastosowanie przepisów o zamówieniach publicznych. Czy to oznacza, że bez niego należałoby organizować przetargi np. na zakup masek, ubrań ochronnych, lekarstw czy dezynfekcji?źródło: ShutterStock

Nawet bez specustawy administracja mogłaby udzielać zamówień niezbędnych do walki z koronawirusem z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych. Dodatkowe przepisy ułatwią jednak zamawiającym podejmowanie decyzji.

Przyjęta w pilnym trybie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 374) zawiera kilka przepisów wyłączających stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych. Pierwszy z nich dotyczy wprost koronawirusa. Zgodnie z art. 6 „do zamówień, których przedmiotem są towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19” nie stosuje się przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.) „jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego”.

Przepis ten wyłącza więc całkowicie zastosowanie przepisów o zamówieniach publicznych. Czy to oznacza, że bez niego należałoby organizować przetargi np. na zakup masek, ubrań ochronnych, lekarstw czy dezynfekcji? Niezupełnie. Wyłączenie ogólne można wywieźć z samej ustawy p.z.p. W art. 4 pkt 5 lit. b i c przewidziano, że ustawy nie stosuje się, jeśli wymaga tego „istotny interes bezpieczeństwa państwa” lub „ochrona bezpieczeństwa publicznego”. Choć przepisy te najczęściej stosowane są do zamówień związanych z obronnością, to dotyczą również sytuacji takiej, jaką mamy obecnie, czyli zagrożenia epidemicznego.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane