statystyki

Niedozwolone porozumienie wykonawców: Na co powinni zwrócić uwagę zamawiający w trakcie przetargu

autor: Artur Wawryło26.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 26.02.2020, 09:36
konsument, umowy

W świetle publikowanych decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o stwierdzonych zmowach przetargowych można dojść do wniosku, że postępowania wyjaśniające i te związane z procedurami wydawania decyzji, jak i kontrolą instancyjną są bardzo długotrwałe.źródło: ShutterStock

W jednym z ostatnich numerów dodatku Samorząd i Administracja pokazywaliśmy, jak zachodnioeuropejskie samorządy walczą, także przed TSUE, ze zmowami przetargowymi. Również w Polsce takie działania zagrażają prawidłowemu i uczciwemu rozstrzyganiu przetargów publicznych. Jednak nasi zamawiający rzadko w takich sytuacjach dochodzą swoich racji, czasem robią to za nich wykonawcy starający się wykazać, że konkurencja gra w tej kwestii nieczysto. Niestety, praktyki wykonawców mających na celu zmowę przetargową powodują, że znacząco utrudnione są możliwości wykazywania czy dowodzenia, iż do takiej doszło. Dziś więc pokazujemy, na co powinni zwracać uwagę zamawiający.

W świetle publikowanych decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o stwierdzonych zmowach przetargowych można dojść do wniosku, że postępowania wyjaśniające i te związane z procedurami wydawania decyzji, jak i kontrolą instancyjną są bardzo długotrwałe. To zniechęca do korzystania z tej możliwości. Często dla wykazania, że niedozwolone porozumienia miały charakter stałego procederu, a nie incydentalnego działania przedsiębiorców, konieczne staje się prześledzenie ich pełnej aktywności przetargowej i wykazanie prawidłowości, jakimi kierowali się w postępowaniach. Dlatego w skali przetargów publicznych organizowanych w Polsce odsetek stwierdzonych w postępowaniu antymonopolowym zmów przetargowych wykonawców to całkowity margines.

W tym kontekście orzecznictwo KIO i czas wydawania przez izbę orzeczeń w tego rodzaju sprawach można uznać obecnie za najbardziej efektywne narzędzie przeciwdziałania niedozwolonym porozumieniom. Na obecną chwilę, poza organami ścigania, to orzecznictwo KIO najefektywniej broni uczciwej konkurencyjności w postępowaniach przetargowych. Orzeczenia izby, zapadające w kontekście podejrzeń niedozwolonych porozumień wykonawców, mają bowiem bezpośredni wpływ na wynik przetargu jeszcze w trakcie jego trwania. W sytuacji gdy zostanie stwierdzona przesłanka wykluczenia czy też odrzucenia oferty, wykonawca taki jest eliminowany z postępowania.

Ustawa z 29 stycznia 2004 r – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843) przewiduje możliwości przeciwdziałania i eliminacji wykonawców pozostających w zmowie. Wśród przesłanek wykluczenia z postępowania są obligatoryjne – mające zastosowanie w każdym postępowaniu bez względu na tryb udzielanego zamówienia czy też jego wartość. I tak art. 24 ust. 1 pkt 20 stanowi, że wyklucza się z postępowania „wykonawcę, który z innymi wykonawcami zawarł porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji między wykonawcami w postępowaniu o udzielenie zamówienia, co zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą stosownych środków dowodowych”. Sankcję tę stosuje się, jeżeli nie upłynęły trzy lata od dnia zaistnienia zdarzenia będącego podstawą wykluczenia. Przesłanka wykluczenia wykonawców z postępowania może znaleźć zastosowanie na każdym etapie postępowania – aż do czasu zawarcia umowy o zamówienie publiczne. Ponadto, gdyby jednak doszło do zawarcia umowy z wykonawcą podlegającym wykluczeniu na podstawie omawianej przesłanki, to zgodnie z art. 145a p.z.p. zamawiający może rozwiązać w takiej sytuacji umowę.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane