statystyki

Kontrola żywności w Polsce: Wciąż nie wydano przepisów wdrażająych unijne rozporządzenie

autor: Patrycja Otto15.01.2020, 08:03; Aktualizacja: 15.01.2020, 08:10
Każdego miesiąca wysyłamy za granicę mięso warte 2–3 mld euro

Każdego miesiąca wysyłamy za granicę mięso warte 2–3 mld euroźródło: ShutterStock

Od miesiąca obowiązuje nowe unijne rozporządzenie o kontroli żywności, a w Polsce wciąż nie wydano wdrażających je przepisów. Może to zagrozić naszemu eksportowi.

Resort rolnictwa miał niemal trzy lata na implementację unijnego rozporządzenia dotyczącego urzędowej kontroli żywności w Polsce. W stosunku do dotychczas obowiązującego zostało ono rozszerzone o zdrowie roślin, środki ich ochrony, produkcję ekologiczną i jej kontrolę czy żywność modyfikowaną genetycznie. Rozporządzenie weszło w życie 14 grudnia. Obowiązuje we wszystkich krajach UE bezpośrednio, bo stanowi prawo nadrzędne nad krajowym. Wprowadza jednak obowiązek uregulowania wielu kwestii przez państwa członkowskie. Chodzi na przykład o wyznaczenie organów kontroli bezpieczeństwa żywności czy zasad odwoływania się od wyników takich kontroli. Zgodnie z rozporządzeniem powstawać mają ratingi (oceny) przedsiębiorców działających na tym rynku, które mają być jawne. Krajowe prawo powinno określać np., kto i jak ma te ratingi upubliczniać. Tyle że odpowiednich przepisów nie ma.

Sprawą postanowił się zająć Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego, minister rolnictwa w rządzie Beaty Szydło. Polityk widzi w braku przepisów zagrożenie dla polskich producentów. Według niego jest ryzyko przerwania ciągłości kontroli żywności sprawowanej np. przez Inspekcję Weterynaryjną. Może się pojawić problem z dopuszczaniem zwierząt do uboju. Ale kłopoty mogą mieć też producenci żywności ekologicznej albo ci, którzy używają paszy wyprodukowanej z ziarna zmodyfikowanego genetycznie. Jest też zagrożenie, że nie będzie wymaganej przez unijne przepisy kontroli zwierząt i towarów żywnościowych na granicach. To oznaczałoby blokadę eksportu polskiej żywności.

Od stycznia do października ub.r. nasz kraj wysłał za granicę żywność wartą 26,1 mld euro. Rok wcześniej było to 24,7 mld euro.

Pod koniec ubiegłego roku Jurgiel wysłał do resortu pismo, w którym domagał się wprowadzenia pilnych zmian w polskim prawie. Chodzi m.in. o ponowne wyznaczenie głównego lekarza weterynarii (GLW) jako organu odpowiedzialnego za koordynowanie współpracy i kontaktów z Komisją Europejską i innymi krajami w związku z kontrolami urzędowymi. Według byłego ministra rolnictwa GLW utracił takie uprawnienia po wejściu nowych unijnych przepisów. Potwierdzają to weterynarze współpracujący z organizacjami branżowymi.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane