statystyki

Będzie lepsza kontrola nad jakością żywności

autor: Szymon Cydzik11.12.2019, 08:36; Aktualizacja: 11.12.2019, 14:55
Skupienie wszystkich kompetencji w jednej instytucji umożliwi jej szybsze reagowanie na pojawiające się nieprawidłowości na rynku, a przez to sprawniejsze usuwanie z niego artykułów niespełniających standardów wskazanych na etykietach.

Skupienie wszystkich kompetencji w jednej instytucji umożliwi jej szybsze reagowanie na pojawiające się nieprawidłowości na rynku, a przez to sprawniejsze usuwanie z niego artykułów niespełniających standardów wskazanych na etykietach.źródło: ShutterStock

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ma sprawdzać, czy procesy produkcji, przetwarzania i dystrybucji pożywienia dostępnego na rynku spełniają standardy.

Obecnie kontrolę nad jakością handlową żywności sprawuje także, na pewnych etapach obrotu, Inspekcja Handlowa. Zmienić ma to przyjęty we wtorek przez rząd, a przedłożony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw. Powierza on wszystkie kompetencje kontrolne w tym segmencie gospodarki Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Sprawdzanie żywności będzie odbywać się m.in. u producentów i na giełdach hurtowych żywności. Inspekcja sprawować będzie także nadzór nad jakość handlową produktów żywnościowych sprzedaży detalicznej (np. sklepy, bazary) oraz kontrolować placówki gastronomiczne (restauracje czy bary), jak i podmioty prowadzące działalność cateringową.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane