statystyki

Nie zawsze wystarczające jest uzyskanie zgody wspólników

autor: Marcin Borkowski14.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:00
Dr Marcin Borkowski radca prawny GWW

Dr Marcin Borkowski radca prawny GWWźródło: DGP

Członek zarządu spółki z o.o., który chce w jej imieniu dokonać określonych czynności, musi – w niektórych przypadkach – uzyskać zgodę nie tylko zgromadzenia wspólników, ale również rady nadzorczej. Jakie mogą być skutki zlekceważenia tych wymogów?

Spółka może pozwać takiego członka zarządu o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną w związku z działaniem sprzecznym m.in. z postanowieniami jej umowy przewidującymi uzyskanie wspomnianej zgody. Takiego przypadku dotyczył wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2019 r. (sygn. akt II CSK 8/18). Otóż umowa spółki przewidywała, że zgodę na zaciągnięcie wyższych kwotowo zobowiązań musiało wyrazić zgromadzenie wspólników, a niższych – rada nadzorcza. Sąd ustalił, że w rozpatrywanej sprawie zgromadzenie wspólników wyraziło zgodę na udzielenie przez spółkę poręczenia za zobowiązanie wynikające z pożyczki. Jednak członek zarządu nie wystąpił o zgodę rady nadzorczej na taką czynność.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane