statystyki

Spółka akcyjna nie obejdzie się bez strony internetowej

autor: Beata Danel-Skrzypek31.12.2019, 08:05; Aktualizacja: 31.12.2019, 08:06
9986 spółek akcyjnych działało w Polsce w końcu III kwartału 2019 r.

9986 spółek akcyjnych działało w Polsce w końcu III kwartału 2019 r.źródło: ShutterStock

Za jej brak lub zaniechanie aktualizacji od 1 stycznia 2020 r. członkom zarządu grożą kary. Jej posiadanie trzeba też zgłosić w ciągu siedmiu dni do KRS.

Od początku roku wszystkie spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne muszą posiadać własną stronę internetową. Ten obowiązek wprowadza ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1798; dalej: nowelizacja). Wcześniej taka powinność spoczywała tylko na spółkach publicznych.

Z uzasadnienia do nowelizacji wynika, że rozwiązanie takie ma zwiększyć ochronę praw akcjonariuszy mniejszościowych, ograniczyć ryzyko, że nie zostaną oni poinformowani o istotnych dla nich kwestiach oraz zapewnić większą stabilność i bezpieczeństwo obrotu.

Nowe obowiązki nierozerwalnie będą wiązać się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności utworzenia strony internetowej, jej utrzymywania, aktualizacji itp. W doktrynie powszechnie się uznaje, że prowadzenie strony internetowej można uznać za spełnione, jeżeli podmiotem uprawnionym z tytułu rejestracji domeny internetowej jest spółka, a uprawnienia administratora zawartych na niej danych przysługują jej zarządowi.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane