statystyki

Spółka akcyjna nie obejdzie się bez strony internetowej

autor: Beata Danel-Skrzypek31.12.2019, 08:05; Aktualizacja: 31.12.2019, 08:06
9986 spółek akcyjnych działało w Polsce w końcu III kwartału 2019 r.

9986 spółek akcyjnych działało w Polsce w końcu III kwartału 2019 r.źródło: ShutterStock

Za jej brak lub zaniechanie aktualizacji od 1 stycznia 2020 r. członkom zarządu grożą kary. Jej posiadanie trzeba też zgłosić w ciągu siedmiu dni do KRS.

Od początku roku wszystkie spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne muszą posiadać własną stronę internetową. Ten obowiązek wprowadza ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1798; dalej: nowelizacja). Wcześniej taka powinność spoczywała tylko na spółkach publicznych.

Z uzasadnienia do nowelizacji wynika, że rozwiązanie takie ma zwiększyć ochronę praw akcjonariuszy mniejszościowych, ograniczyć ryzyko, że nie zostaną oni poinformowani o istotnych dla nich kwestiach oraz zapewnić większą stabilność i bezpieczeństwo obrotu.

Nowe obowiązki nierozerwalnie będą wiązać się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności utworzenia strony internetowej, jej utrzymywania, aktualizacji itp. W doktrynie powszechnie się uznaje, że prowadzenie strony internetowej można uznać za spełnione, jeżeli podmiotem uprawnionym z tytułu rejestracji domeny internetowej jest spółka, a uprawnienia administratora zawartych na niej danych przysługują jej zarządowi.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane