statystyki

Drożyzna pod choinkę. Jesteśmy świadkami rekordowego wzrostu cen żywności

autor: Patrycja Otto05.12.2019, 09:01; Aktualizacja: 05.12.2019, 09:07
Niewiele będzie towarów tańszych niż rok temu. Eksperci widzą w tej grupie jaja oraz masło, które kosztuje obecnie w sklepach średnio o 15 proc. mniej niż w 2018 r.

Niewiele będzie towarów tańszych niż rok temu. Eksperci widzą w tej grupie jaja oraz masło, które kosztuje obecnie w sklepach średnio o 15 proc. mniej niż w 2018 r.źródło: ShutterStock

Przygotowanie wigilijnych potraw będzie o 7 proc. droższe niż przed rokiem. To największy wzrost cen od 12 lat.

Przez ostatnie lata ceny żywności rosły nieznacznie lub nawet w ogóle. W grudniu ub.r. były wyższe zaledwie o 0,8 proc. niż rok wcześniej, W 2015 r. utrzymały się na tym samym poziomie, a w 2014 r. były wręcz niższe niż rok wcześniej – wynika z analizy przygotowanej przez BNP Paribas Bank Polska. Konsumenci zdążyli się przyzwyczaić do tego, że wydatki pozostają na podobnym poziomie. Ten rok przyniósł jednak zmianę trendu. W górę poszły ceny niemal wszystkich produktów żywnościowych.

Najbardziej podrożały warzywa. To konsekwencja tegorocznej suszy i wiosennych przymrozków.

– Ceny detaliczne świeżych warzyw będą o około 11–14 proc. wyższe niż rok temu. Ale za niektóre trzeba będzie zapłacić nawet o kilkadziesiąt procent więcej. Mowa np. o ziemniakach czy cebuli, które zdrożały odpowiednio o 80 proc. i 30 proc. – mówi Paweł Wyrzykowski z BNP Paribas.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane