statystyki

Coraz więcej wyłudzeń, zagrożeniem także cyberataki

autor: Patryk Słowik28.10.2019, 09:41; Aktualizacja: 28.10.2019, 09:42
haker-dane-cyberprzestępcy

Skala nadużyć w instytucjach finansowych rośnie. Już siedem na dziesięć z nich pada ofiarą wyłudzeń pożyczek i kredytów. Wynika tak z opublikowanego właśnie raportu przygotowanego przez EY i Związek Przedsiębiorstw Finansowych.źródło: ShutterStock

Skala nadużyć w instytucjach finansowych rośnie. Już siedem na dziesięć z nich pada ofiarą wyłudzeń pożyczek i kredytów. Wynika tak z opublikowanego właśnie raportu przygotowanego przez EY i Związek Przedsiębiorstw Finansowych.

Badanie jest cykliczne. W porównaniu z zeszłym rokiem liczba fraudów zwiększyła się w połowie firm leasingowych, niemal 60 proc. banków oraz we wszystkich instytucjach pożyczkowych biorących udział w badaniu. Autorzy opracowania wskazują, że biznes w sektorze musi się mierzyć również z cyberatakami, nieautoryzowanymi transakcjami na rachunkach klientów oraz fałszowaniem sprawozdań finansowych.

Najwięcej nadużyć identyfikują nadal banki. Na kolejnym miejscu są instytucje pożyczkowe, zaś na końcu firmy leasingowe. W tych ostatnich notuje się raptem siedem przypadków na miesiąc, zatem w liczbach bezwzględnych niewiele. Niepokoi raczej tendencja wzrostowa.

– Wraz z obserwowanym wzrostem skali zagrożenia wyłudzeniami instytucje finansowe zwiększają nakłady na walkę z nimi. W porównaniu z ubiegłymi edycjami badania kilkukrotnie zmalał odsetek instytucji, które na ten cel nie przeznaczyły żadnych środków finansowych. O kilka punktów procentowych wzrósł natomiast odsetek tych, które przeznaczają na ten cel najwyższe kwoty – twierdzi Mariusz Witalis, partner EY i lider zespołu zarządzania ryzykiem nadużyć w EY, cytowany w raporcie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2019-10-28 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy Kradną .Państwo też...art 4 ust 4 Ustawy POmostowej z 2008r odbiera prawo do wczesniejszej emerytury tak zatrudnionym nawet jeżeli mieli 23 lata pracy w tych szkodliwych i nieb warunkach tylko dlatego że nie mieli 25 lat na wstecznie wyznaczony dzień (grudzień 1997r ) pracy w ogóle ...za to daje tym co mieli tylko 15 lat w tych warunkach ale byli starsi wiekiem lub też PPK......to jest naciąganie , to jest przekręt większy niz Amber GOLD , Możesz nie brać w tym udziału art 23 pkt 1 Ustawy o PPK . Lepiej niech Ci pracodawca da 100 zł na rekę niż Im 200 zł przelewem a Ty jeszcze o od tej ułudy zapłacisz Im podatek z własnych dochodów.. Słowem co jest warte PPK --a nawet jezeli będzie ta kasa (nikt jej za 20 lat nie roztrwoni lub ukradnie z kont) , to po pierwsze nie wiadomo ile będzie wówczas kosztowało 1 kg mąki ..:są dwie kategorie pracowników .Pierwsza to Ci co aby otrzymać Urlop Wypoczynkowy za pierwszy rok musieli pierwszy rok pracować bez urlopu (stare zapisy KP ) i druga to Ci co w chwili przyjmowania do pracy otrzymali w roku przyjęcia już urlop proporcjonalny. . Otóż dla tych starszych Urlop po roku pracy należał się lecz ale uwaga: za Pierwszy Rok pracy gdyż nikt za żaden rok pracy nie może być pozbawiony prawa do Urlopu..Przepisy nie pozwalają na zrzeczenie się wynagrodzenia ani urlopu.. ..Pozwolę sobie przytoczyć analogie /porównanie znane z dnia powszechnego... „To jest identycznie jak z wynagrodzeniem płaconym z dołu :. gdy pracownik odchodzi np.. "za porozumieniem" załóżmy 6 marca,a wypłatę ma do odbioru 10 marca to rozliczamy Go (przy odejściu pracownika z firmy) za ostatni przepracowany cały miesiąc (ostatni pełny okres) czyli w tym przykladzie Luty i następnie wyrównujemy za przepracowane dni w miesiącu odejścia.-maca” -dlaczego?: ,bo pierwszy miesiąc pracy w firmie był dopiero wypłacony w kolejnym. Wszyscy to rozumieją i akceptują oraz przyjmują za prawidłowe. A teraz przyjrzyjmy sie pracownikom starszej daty zatrudnionych za starego KP którzy pierwszy „Urlop Wypoczynkowy” otrzymali dopiero zgodnie z ówczesnym stanem prawnym -po pierwszym roku pracy. Urlop Wypoczynkowy otrzymywali dopiero po pierwszym roku pracy ale za ten pierwszy rok gdyż nikt za żaden rok pracy (podobnie jak wynagrodzenie za żaden miesiąc) nie może być pozbawiony, natomiast w dniu odejścia z pracy rozliczamy prawidłowo wówczas gdy udzielimy Urlop za cały poprzedni rok i (proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy w danym już roku odejścia ) --za rok bieżący. Czyli udzielamy jeden cały urlop za ostatni pełny okres (jak całomiesięczna wypłatę za jej pełny okres rozliczeniowy) i częściowy -proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy w danym roku jak wypłatę proporcjonalnie za każdy dzień w miesiącu w którym odchodzimy..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane