statystyki

Wszyscy inwestorzy są traktowani równo [ROZMOWA z Piotrem Dziadzio]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.10.2019, 07:54; Aktualizacja: 16.10.2019, 07:55
fot. mat. prasowe

fot. mat. prasoweźródło: DGP

- Jesteśmy nastawieni na dialog. Ale tam, gdzie go nie ma i gdzie jest zagrożenie realizacji polityki energetycznej Polski, państwo musi mieć możliwość działania – mówi Piotr Dziadzio, główny geolog kraju.

Projekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego spadł z trwającego posiedzenia Sejmu. Samorządy alarmowały jednak, że po uchwaleniu tych przepisów ani one, ani społeczności lokalne nie miałyby prawa do współdecydowania o terenach, na których złoża surowców ocenione zostaną jako strategiczne. Decydować miałoby państwo. Mają się czego obawiać?

Aktualizacja tej ustawy dotyka istotnego problemu naszych surowców energetycznych, na których opiera się gospodarka. Ja to oceniam pozytywnie, bo patrzę na to z punktu widzenia państwa. Jeśli grupa ludzi uważa, że jest ponad bezpieczeństwo energetyczne państwa, to taki dokument może mieć duże znaczenie dla gospodarki narodowej. Ta ustawa nie odbiera gminom współdecydowania o działalności górniczej na ich obszarze. Ona daje możliwość państwu racjonalnego gospodarowania surowcami energetycznymi.

Lokalne społeczności nie utracą wpływu na konsultacje?

Jedna osoba czy nawet pięć nie może blokować państwu racjonalnej gospodarki złożem, które należy do Skarbu Państwa. Naszymi surowcami energetycznymi są węgiel kamienny i brunatny, a dziś nawet jedna osoba może zablokować plany dysponowania tymi zasobami.

A jak cała gmina mówi, że nie chce?

Najczęściej tak nie jest. Niemniej jednak jesteśmy nastawieni na dialog. Ale tam, gdzie go nie ma, i tam, gdzie jest zagrożenie realizacji polityki energetycznej Polski, państwo musi mieć możliwość działania.

To zapytam inaczej. Jeśli te zmiany przejdą przez parlament, to wydawanie koncesji wydobywczych przyspieszy?

Mogą mieć taki wpływ.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane