statystyki

„Sklep ze spółkami”? Najlepszy adres w Polsce

autor: Karolina Baca-Pogorzelska10.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 10.10.2019, 07:52
Zapytaliśmy ekspertów rynku, na jakiej zasadzie działają „sklepy ze spółkami” takie jak Vistra.

Zapytaliśmy ekspertów rynku, na jakiej zasadzie działają „sklepy ze spółkami” takie jak Vistra.źródło: ShutterStock

Co wspólnego mają ze sobą Emitel, PKP Energetyka, GetBack, Multikino, kopalnia Krupiński czy CVC, do którego należy m.in. Żabka? Za ruchami właścicielskimi udokumentowanymi w KRS stoi zawsze ta sama osoba – Luksemburczyk legitymujący się paszportem Wielkiej Brytanii Christian Guy Gaunt.

Mechanizm jest taki sam. W centrum Warszawy w Alejach Jerozolimskich 56C powstaje spółka z kapitałem założycielskim 5000 zł, wymaganym prawem minimum. Jej prezesem zostaje Christian Guy Gaunt, a akcjonariuszem Vistra Shelf Companies. Po jakimś czasie spółka zmienia właściciela, podwyższa kapitał zakładowy. A Gaunt zostaje wykreślony w KRS z funkcji prezesa.

Jedną z firm, których przejęcie jego spółka przygotowała, jest podmiot strategiczny z punktu widzenia interesów państw: PKP Energetyka. Kontrola nad nią oznacza kontrolę nad ruchem kolejowym w Polsce.

Spółka do repolonizacji...

Sprzedaż PKP Energetyki oprotestował w 2015 r. m.in. dzisiejszy minister energii Krzysztof Tchórzewski, w latach 2001–2005 był członkiem zarządu i dyrektorem ekonomiczno-finansowym tej spółki. Obecny szef MON Mariusz Błaszczak pisał do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w 2015 r., że sprzedaż tej firmy nie powinna mieć miejsca. Jak wynika z informacji DGP, zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa – już na etapie przygotowań do prywatyzacji – widział też ówczesny szef MON w rządzie Donalda Tuska – Bogdan Klich. W tej sprawie ma istnieć dokument , ale resort obrony odmówił nam jego udostępnienia.

– Znajdującej się w MON dokumentacji dotyczącej prywatyzacji spółki PKP Energetyka nadano klauzulę niejawności, stąd udostępnienie, jak również szczegółowe odniesienie się do tej sprawy nie jest możliwe – odpowiedziało biuro prasowe. Bogdan Klich z kolei twierdzi, że zapewne wydał taką opinię. Ale po latach nie może powiedzieć, że na pewno, bo dziennie podpisywał dziesiątki dokumentów.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • c(2019-10-15 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    spółka założona w 2015,a pan w niej pracuje od 2007... autorka powinna chyba dopracowac artykuł...

    Odpowiedz
  • Odpowiedź Vistra Poland(2019-10-30 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo, W odpowiedzi na powyższy artykuł, poniżej znajduje się nasza oficjalna odpowiedź udzielona w imieniu pana Kobusa de Lange, Dyrektora Zarządzającego firmy Vistra w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Vistra jest wiodącym globalnym dostawcą usług korporacyjnych oraz usług administrowania funduszami. Zatrudnia 4500 specjalistów w 46 jurysdykcjach. Na polskim rynku działamy od prawie 15 lat, zatrudniając ponad 450 pracowników w Warszawie i innych miastach. Vistra Poland świadczy usługi outsourcingu dla inwestorów w takich obszarach, jak księgowość, płace i kadry, usługi zarządcze (tzw. Directorship services), zapewnienie adresu siedziby i dostarczenie gotowych spółek (tzw. shelf companies). Większość klientów korzysta z naszych usług w zakresie bieżącej obsługi. Współpracujemy z podmiotami z wielu sektorów, m.in. nieruchomości, energetyki, infrastruktury, technologii i start-upów. Fakt, że pod adresem firmy Vistra można znaleźć setki zarejestrowanych firm świadczy o naszym sukcesie w branży. Częściowo wynika to z zaufania, jakie na przestrzeni lat zbudowaliśmy z firmami prawniczymi i inwestorami, a także z naszych wysokich standardów zawodowych, w tym ścisłego przestrzegania polskich, europejskich i światowych wymogów regulacyjnych. W przypadku gdy w Polsce potrzebne są usługi zarządcze, nasi specjaliści, tacy jak Christian Gaunt (Director Fiduciary Services), współpracują z naszym wewnętrznym działem prawnym, aby wesprzeć klientów w codziennym zarządzaniu oraz zapewnić zgodność ich firm z krajowymi przepisami. Tego typu usługi zarządcze i powiernicze na lokalnym rynku świadczy również wiele firm z branży, zatem Vistra nie jest tu szczególnym przypadkiem. Odnośnie do konkretnych transakcji, do których Państwo nawiązali, były to krótkoterminowe zlecenia od inwestorów i ich doradców prawnych. Gotowe spółki, które zapewniliśmy na potrzeby tych transakcji, są zazwyczaj łączone z nabywanym podmiotem, co jest standardową praktyką branżową. Nasza rola ma charakter wspomagający i dotyczy tylko kwestii praktycznych. Nie angażujemy się w jakiekolwiek decyzje handlowe ani strategiczne, a jedynie działamy na polecenie udziałowców. Przy takich transakcjach zachowanie neutralnej roli ma dla nas kluczowe znaczenie. Ponadto naszych klientów zawsze poddajemy procedurze KYC (Poznaj swojego klienta). Więcej informacji na temat firmy Vistra znajdą Państwo na naszej stronie internetowej. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane