statystyki

Polska nie chce wspierać przedsiębiorczości. Potrafimy tylko rozdawać pieniądze

autor: Bartek Godusławski27.09.2019, 08:15; Aktualizacja: 27.09.2019, 08:18
Sukcesem, przynajmniej w teorii, jest Konstytucja biznesu. Jednak i w tym przypadku najlepsze przepisy i zmiany prawa nie staną się źródłem sukcesu, jeśli ich implementacja utknie w imposybilizmie machiny biurokratycznej

Sukcesem, przynajmniej w teorii, jest Konstytucja biznesu. Jednak i w tym przypadku najlepsze przepisy i zmiany prawa nie staną się źródłem sukcesu, jeśli ich implementacja utknie w imposybilizmie machiny biurokratycznejźródło: Inne

Sukces w obszarze podatkowym doprowadził do tego, że brakuje realnego wsparcia dla przedsiębiorczości. Państwo zadowoliło się najprostszymi działaniami, czyli przelewami gotówki na konta Polaków.

S zczelny system podatkowy jest praprzyczyną naszego małego cudu gospodarczego – to słowa premiera Mateusza Morawieckiego, które padły podczas jednego z wielu spotkań z wyborcami. Chwytliwa fraza, bo wpływy z danin faktycznie płyną do publicznej kasy szerokim strumieniem.

Trudno jednak powiedzieć, co szef rządu rozumie przez „cud gospodarczy”. W miarę pewne jest natomiast, że wysiłek włożony w poprawę ściągalności podatków i walkę z oszustami spowodował, że inne obszary szeroko rozumianej polityki gospodarczej przyniosły mizerne efekty. Chyba że jedno z ulubionych powiedzeń Morawieckiego – „przedsiębiorcze państwo” – oznacza jedynie redystrybucję i pozorowane ruchy, które w założeniu mają przynieść ulgę przedsiębiorcom.

Mariana Mazzucato zachwyciła Morawieckiego i być może to ona uczyniła go premierem. Profesor londyńskiego University College wydała książkę „Przedsiębiorcze państwo”, Mateusz Morawiecki napisał do jej polskiego wydania przedmowę z tytułem, który powinien dać wszystkim do myślenia: „Rzeczpospolita przedsiębiorcza”. Właśnie w tej książce należy szukać inspiracji dla Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), którą Morawiecki uwiódł prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i dzięki temu uzyskał stanowisko „pierwszego” w sprawach gospodarczych.

Wybrano hojność

Morawiecki wziął z Mazzucato plan modernizacji Polski. „Podstawowym mechanizmem i siłą napędową gospodarki pozostaje tutaj prywatny przedsiębiorca. Dlatego podstawowe wartości wynikające z filozofii wolnorynkowej są w pełni zachowane. To, co się zmienia, to podejście do roli państwa i wiara w to, że może ono wnieść istotną wartość dodaną do procesów gospodarczych, a nie musi pozostawać pasywnym, «nocny stróżem» w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych i ekspansywnej polityki prowadzonej przez inne państwa czy największe światowe korporacje” – napisał w przedmowie.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (2)

  • Darecki Lodz(2019-09-27 09:28) Zgłoś naruszenie 42

    "Gospodarka rynkowa". Bzdura. Dopóki jest wypaczanie rynku "dotacjami europejskimi" nie ma gospodarki rynkowej tylko interwencjonizm pan-europejski. "Wspieranie przedsiebiorczości" - jak chcesz być przedsiębiorcą to sam sie wesprzyj. Jak nie potrafisz sam sie wesprzec to nie jestes przedsiebiorca.

    Odpowiedz
  • internetuser(2019-09-28 16:49) Zgłoś naruszenie 10

    całe szczęście każdy może wyrażać swoje pogląday

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane