statystyki

Polska nie chce wspierać przedsiębiorczości. Potrafimy tylko rozdawać pieniądze

autor: Bartek Godusławski27.09.2019, 08:15; Aktualizacja: 27.09.2019, 08:18
Sukcesem, przynajmniej w teorii, jest Konstytucja biznesu. Jednak i w tym przypadku najlepsze przepisy i zmiany prawa nie staną się źródłem sukcesu, jeśli ich implementacja utknie w imposybilizmie machiny biurokratycznej

Sukcesem, przynajmniej w teorii, jest Konstytucja biznesu. Jednak i w tym przypadku najlepsze przepisy i zmiany prawa nie staną się źródłem sukcesu, jeśli ich implementacja utknie w imposybilizmie machiny biurokratycznejźródło: Inne

Sukces w obszarze podatkowym doprowadził do tego, że brakuje realnego wsparcia dla przedsiębiorczości. Państwo zadowoliło się najprostszymi działaniami, czyli przelewami gotówki na konta Polaków.

S zczelny system podatkowy jest praprzyczyną naszego małego cudu gospodarczego – to słowa premiera Mateusza Morawieckiego, które padły podczas jednego z wielu spotkań z wyborcami. Chwytliwa fraza, bo wpływy z danin faktycznie płyną do publicznej kasy szerokim strumieniem.

Trudno jednak powiedzieć, co szef rządu rozumie przez „cud gospodarczy”. W miarę pewne jest natomiast, że wysiłek włożony w poprawę ściągalności podatków i walkę z oszustami spowodował, że inne obszary szeroko rozumianej polityki gospodarczej przyniosły mizerne efekty. Chyba że jedno z ulubionych powiedzeń Morawieckiego – „przedsiębiorcze państwo” – oznacza jedynie redystrybucję i pozorowane ruchy, które w założeniu mają przynieść ulgę przedsiębiorcom.

Mariana Mazzucato zachwyciła Morawieckiego i być może to ona uczyniła go premierem. Profesor londyńskiego University College wydała książkę „Przedsiębiorcze państwo”, Mateusz Morawiecki napisał do jej polskiego wydania przedmowę z tytułem, który powinien dać wszystkim do myślenia: „Rzeczpospolita przedsiębiorcza”. Właśnie w tej książce należy szukać inspiracji dla Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), którą Morawiecki uwiódł prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i dzięki temu uzyskał stanowisko „pierwszego” w sprawach gospodarczych.

Wybrano hojność

Morawiecki wziął z Mazzucato plan modernizacji Polski. „Podstawowym mechanizmem i siłą napędową gospodarki pozostaje tutaj prywatny przedsiębiorca. Dlatego podstawowe wartości wynikające z filozofii wolnorynkowej są w pełni zachowane. To, co się zmienia, to podejście do roli państwa i wiara w to, że może ono wnieść istotną wartość dodaną do procesów gospodarczych, a nie musi pozostawać pasywnym, «nocny stróżem» w obliczu zmieniających się warunków gospodarczych i ekspansywnej polityki prowadzonej przez inne państwa czy największe światowe korporacje” – napisał w przedmowie.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (2)

  • Darecki Lodz(2019-09-27 09:28) Zgłoś naruszenie 42

    "Gospodarka rynkowa". Bzdura. Dopóki jest wypaczanie rynku "dotacjami europejskimi" nie ma gospodarki rynkowej tylko interwencjonizm pan-europejski. "Wspieranie przedsiebiorczości" - jak chcesz być przedsiębiorcą to sam sie wesprzyj. Jak nie potrafisz sam sie wesprzec to nie jestes przedsiebiorca.

    Odpowiedz
  • internetuser(2019-09-28 16:49) Zgłoś naruszenie 10

    całe szczęście każdy może wyrażać swoje pogląday

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane