statystyki

Zmienione zasady rozliczania funduszy europejskich

autor: Sławomir Wikariak12.09.2019, 18:00
Zmienione wytyczne nie wymagają już także aktualizowania szacunkowej wartości zamówienia

Zmienione wytyczne nie wymagają już także aktualizowania szacunkowej wartości zamówieniaźródło: ShutterStock

Uproszczone zasady rozeznania rynku i brak obowiązku aktualizowania wartości zamówienia – takie m.in. zmiany wprowadzają nowe wytyczne dotyczące wydatkowania funduszy europejskich.

Chodzi o wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020 opublikowane 9 września 2019 r. w Monitorze Polskim [MiiR/2014-2020/12(4)]. Liberalizują one nieco zasady wydatkowania pochodzących z tych funduszy środków. Nieco łatwiej jest teraz przeprowadzić rozeznanie rynku, czyli procedurę obowiązującą do kwoty 50 tys. zł netto. Wystarczy udokumentowanie dokonania analizy cenników potencjalnych wykonawców – pozyskanych choćby z ich strony internetowych czy też w odpowiedzi na zapytanie ofertowe. Jeśli jednak okaże się, że ceny te przekraczają 50 tys. zł, to należy zmienić procedurę udzielania zamówienia i przestrzegać bardziej zbiurokratyzowanej zasady konkurencyjności.

Nowością jest to, że zamówienia można udzielić w oparciu o zasadę konkurencyjności także wtedy, gdy jego wartość jest niższa niż 50 tys. zł. Z ważnym zastrzeżeniem: jeśli beneficjent środków unijnych decyduje się na ten krok, to musi w pełni przestrzegać zaostrzonej procedury. W razie jakichkolwiek uchybień nie może tłumaczyć się, że mógł poprzestać jedynie na rozeznaniu rynku i musi liczyć się z korektą finansową.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane