statystyki

Zmienione zasady rozliczania funduszy europejskich

autor: Sławomir Wikariak12.09.2019, 18:00
Zmienione wytyczne nie wymagają już także aktualizowania szacunkowej wartości zamówienia

Zmienione wytyczne nie wymagają już także aktualizowania szacunkowej wartości zamówieniaźródło: ShutterStock

Uproszczone zasady rozeznania rynku i brak obowiązku aktualizowania wartości zamówienia – takie m.in. zmiany wprowadzają nowe wytyczne dotyczące wydatkowania funduszy europejskich.

Chodzi o wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020 opublikowane 9 września 2019 r. w Monitorze Polskim [MiiR/2014-2020/12(4)]. Liberalizują one nieco zasady wydatkowania pochodzących z tych funduszy środków. Nieco łatwiej jest teraz przeprowadzić rozeznanie rynku, czyli procedurę obowiązującą do kwoty 50 tys. zł netto. Wystarczy udokumentowanie dokonania analizy cenników potencjalnych wykonawców – pozyskanych choćby z ich strony internetowych czy też w odpowiedzi na zapytanie ofertowe. Jeśli jednak okaże się, że ceny te przekraczają 50 tys. zł, to należy zmienić procedurę udzielania zamówienia i przestrzegać bardziej zbiurokratyzowanej zasady konkurencyjności.

Nowością jest to, że zamówienia można udzielić w oparciu o zasadę konkurencyjności także wtedy, gdy jego wartość jest niższa niż 50 tys. zł. Z ważnym zastrzeżeniem: jeśli beneficjent środków unijnych decyduje się na ten krok, to musi w pełni przestrzegać zaostrzonej procedury. W razie jakichkolwiek uchybień nie może tłumaczyć się, że mógł poprzestać jedynie na rozeznaniu rynku i musi liczyć się z korektą finansową.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane