statystyki

Budżet 2020: Na wybory władza robi się skromna

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki02.09.2019, 10:15; Aktualizacja: 02.09.2019, 10:21
Wydatki

Wydatkiźródło: DGP

Prezydent, Sejm i Senat wnioskują o budżet na 2020 r. nie wyższy niż w tym roku.

Z projektu budżetu wynika, że instytucje same ustalające własne budżety, tzw. święte krowy bezpośrednio związane z obozem rządzącym, planują wydatki najwyżej na poziomie zeszłego roku. – To nie przypadek, staramy się rozsądnie gospodarować środkami – mówi polityk z obozu władzy. PiS bał się, że zwiększenie wydatków w tych instytucjach ściągnie na rząd krytykę opozycji i mediów. Nagrody dla ministrów w rządzie Beaty Szydło czy wynagrodzenia w NBP pokazały, że to nadal łatwy polityczny cel. I gdyby wydatki np. w parlamencie rosły, te sprawy można byłoby przypominać. Dlatego i Sejm, i Senat wnioskują o budżety dokładnie takie jak rok temu, a Kancelaria Prezydenta nawet o 300 tys. niższy. Inaczej jest w przypadku kancelarii premiera – tu mamy propozycję wzrostu wydatków o 4 proc. rok do roku, czyli o 9 mln zł. – Wzrost zadań kancelarii powoduje konieczność zwiększenia budżetu – tłumaczy szef KPRM Michał Dworczyk.

Ogółem wśród 16 instytucji zaliczanych do tej kategorii cztery zaprogramowały wydatki nie wyższe niż w tym roku. Oprócz wspomnianych Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu to jeszcze Sąd Najwyższy. Reszta prognozuje wzrost wydatków. Łącznie w przyszłym roku tzw. święte krowy zaplanowały, że ich budżety zwiększą się o do 12,5 mld zł, czyli o przeszło 13 proc. W 2020 r. najbardziej miałby urosnąć budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i rzecznika praw dziecka – w obu przypadkach o ponad 50 proc. O ponad 46 proc. u rzecznika praw obywatelskich.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane