statystyki

Nadchodzące zmiany w przepisach AML, czyli z czym będą musiały zmierzyć się banki [ANALIZA]

autor: Monika Strzelecka, Magdalena Bartosiewicz13.08.2019, 09:40; Aktualizacja: 13.08.2019, 09:41
Unia Europejska zapowiada kolejne zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W przyszłym roku 10 stycznia wchodzi w życie kolejna już, V Dyrektywa Unii Europejskiej.

Unia Europejska zapowiada kolejne zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W przyszłym roku 10 stycznia wchodzi w życie kolejna już, V Dyrektywa Unii Europejskiej.źródło: ShutterStock

Unia Europejska zapowiada kolejne zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W przyszłym roku 10 stycznia wchodzi w życie kolejna już, V Dyrektywa Unii Europejskiej. Polski ustawodawca, aby sprostać wymaganiom Parlamentu Europejskiego, zapowiada nowelizację ustawy AML z 1 marca 2018 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1115).

Opublikowany niedawno projekt o zmianie przepisów z 14 czerwca 2019 r. może wprowadzić szereg istotnych zmian. Warto je prześledzić, aby zrozumieć, z czym będą musiały zmierzyć się banki, domy maklerskie, agencje nieruchomości oraz inne instytucje obowiązane w najbliższym czasie.

Na uwagę zasługuje to, że 18 lipca 2019 r. Związek Banków Polskich wystosował już do Ministerstwa Finansów pismo z uwagami sektora bankowego do projektu nowelizacji. Ten może się więc jeszcze zmieniać w czasie, natomiast nie możemy się raczej spodziewać przepisów łagodniejszych w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy, jako że tendencja ustawodawcza już od dawna zmierza do ich zaostrzania.

Kary administracyjne


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane