statystyki

Nadchodzące zmiany w przepisach AML, czyli z czym będą musiały zmierzyć się banki [ANALIZA]

autor: Monika Strzelecka, Magdalena Bartosiewicz13.08.2019, 09:40; Aktualizacja: 13.08.2019, 09:41
Unia Europejska zapowiada kolejne zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W przyszłym roku 10 stycznia wchodzi w życie kolejna już, V Dyrektywa Unii Europejskiej.

Unia Europejska zapowiada kolejne zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W przyszłym roku 10 stycznia wchodzi w życie kolejna już, V Dyrektywa Unii Europejskiej.źródło: ShutterStock

Unia Europejska zapowiada kolejne zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W przyszłym roku 10 stycznia wchodzi w życie kolejna już, V Dyrektywa Unii Europejskiej. Polski ustawodawca, aby sprostać wymaganiom Parlamentu Europejskiego, zapowiada nowelizację ustawy AML z 1 marca 2018 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1115).

Opublikowany niedawno projekt o zmianie przepisów z 14 czerwca 2019 r. może wprowadzić szereg istotnych zmian. Warto je prześledzić, aby zrozumieć, z czym będą musiały zmierzyć się banki, domy maklerskie, agencje nieruchomości oraz inne instytucje obowiązane w najbliższym czasie.

Na uwagę zasługuje to, że 18 lipca 2019 r. Związek Banków Polskich wystosował już do Ministerstwa Finansów pismo z uwagami sektora bankowego do projektu nowelizacji. Ten może się więc jeszcze zmieniać w czasie, natomiast nie możemy się raczej spodziewać przepisów łagodniejszych w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy, jako że tendencja ustawodawcza już od dawna zmierza do ich zaostrzania.

Kary administracyjne


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane