Sukces dyplomacji ekonomicznej MF. Będziemy mieli wiceprezesa EBI

autor: Bartek Godusławski23.07.2019, 08:04; Aktualizacja: 23.07.2019, 08:21
Piotr Nowak

Wiceminister finansów Piotr Nowak był jednym z głównych rozgrywających w rozmowach o zwiększeniu polskich udziałów w bankuźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Dariusz Iwanski phone601362305

Rada UE wyraziła zgodę na zwiększenie udziału Polski w jednej z najważniejszych unijnych instytucji. Przez sześć lat będziemy mieli tam wiceprezesa i więcej do powiedzenia.

C ały proces trwał ponad dwa lata i od urzędników Ministerstwa Finansów wymagał przekonania do naszego planu wielu europejskich stolic, narodowych parlamentów, zmiany przepisów, a nawet statutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). W ubiegłym tygodniu sprawa znalazła swój finał, a rada Unii Europejskiej w formule, w której spotkali się ministrowie do spraw europejskich, jednomyślnie zaakceptowała zwiększenie polskich udziałów w banku. Ostatnim etapem realizacji scenariusza, w którym nasze wpływy w finansowym ramieniu UE wyraźnie się zwiększą, musi być opuszczenie przez Wielką Brytanię wspólnoty.

– Trzy najważniejsze unijne instytucje finansowe to Europejski Bank Centralny, Europejski Mechanizm Stabilizacyjny i EBI. Członkiem dwóch pierwszych nie jesteśmy, bo służą one krajom strefy euro. W EBI zaś zwiększamy siłę naszego głosu, a to istotne, bo bank ten finansuje wiele inwestycji i jesteśmy jednym z większych beneficjentów jego kredytów – mówi w rozmowie z DGP Patryk Łoszewski, dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej w MF. Sam był zaangażowany w cały proces od początku.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane