Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador powiedział w poniedziałek, że spodziewa się, że Senat w przyszłym tygodniu ratyfikuje nowe porozumienie o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą, czyli USMCA. Ma ono zastąpić umowę NAFTA.

"Mogę zapewnić, że w przyszłym tygodniu umowa o wolnym handlu zostanie ratyfikowana przez meksykański Senat i to bardzo pomoże" - powiedział Lopez Obrador na regularnym porannym briefingu. "To będzie bardzo dobra wiadomość dla Meksyku i dla świata" - ocenił.

Zapewnił jednocześnie, że będzie to pierwsza sprawa, którą Senat zajmie się w przyszłym tygodniu.

Poprzednia umowa o wolnym handlu między trzema krajami Ameryki Północnej – NAFTA – weszła w życie 1 stycznia 1994 r. W 2017 r. rozpoczęły się renegocjacje umowy. W sierpniu ub.r. porozumienie osiągnęli negocjatorzy Meksyku i USA, rozmowy z Kanadą zakończyły się w przededniu ostatecznego terminu – 1 października.

Umowa została podpisana w listopadzie 2018 r., podczas szczytu G20 w Buenos Aires. Aby USMCA weszła w życie, musi zostać ratyfikowana przez wszystkie trzy kraje.

Na początku czerwca prace nad ustawą umożliwiającą wejście w życie USMCA (nazywanym w Kanadzie CUSMA, a w Meksyku T-MEC) rozpoczął parlament kanadyjski.

Z kolei w USA pod koniec maja rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli administracji prezydenta Donalda Trumpa z Demokratami w Kongresie, którzy w Izbie Reprezentantów mają większość, by skłonić ich do wsparcia ratyfikacji umowy.

Amerykańskie media donosiły, że Trump chce rozpocząć proces ratyfikacji umowy jeszcze w czerwcu.

Jednocześnie w piątek Meksyk oraz USA ogłosiły zawarcie porozumienia w sprawie migracji. Meksyk zobowiązał się rozszerzyć program azylowy dla migrantów z Ameryki Środkowej i skierować dodatkowe oddziały wojska na swoją południową granicę, aby powstrzymać napływ nowych migrantów podążających w kierunku granicy USA.

Wcześniej Trump groził, że w razie braku porozumienia wprowadzi, poczynając od poniedziałku, karne cła w wysokości 5 proc. na meksykańskie towary importowane do USA; Meksyk groził krokami odwetowymi. Obserwatorzy obawiali się, że spór mógłby sprawić, że USMCA nie wejdzie w życie.