statystyki

Palacze zasilają państwową kasę. Skąd wiziął się boom na tytoń?

autor: Patrycja Otto05.06.2019, 07:42; Aktualizacja: 05.06.2019, 07:48
Papierosy

Od 4 lat notujemy wzrost sprzedaży papierosów z banderoląźródło: ShutterStock

W ub.r. do budżetu z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych wpłynęło 19,8 mld zł, o ponad 1 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Papierosy mają spory udział we wpływach do budżetu z tytułu akcyzy, które w zeszłym roku wyniosły łącznie 72,1 mld zł, wobec 68,2 mld zł w 2017 r. Skąd ten tytoniowy boom? Eksperci mówią o większej bazie klientów. I nie chodzi o to, że Polacy wracają do nałogu. Liczba palących dorosłych od 2015 r. utrzymuje się na podobnym poziomie – 25 proc. populacji, co daje 8 mln osób. Owa większa baza to m.in. zasługa imigrantów przybywających do naszego kraju za pracą. Według danych NBP przez polski rynek pracy przewija się ok. 1,2 mln Ukraińców rocznie. Z początku palą własne papierosy, które jednak szybko się kończą, więc sięgają po te dostępne w sklepach i kioskach.

źródło: DGP

Drugi powód to walka państwa z szarą strefą. W ciągu ostatnich trzech lat Krajowa Administracja Skarbowa zarekwirowała 1,4 mld sztuk nielegalnych papierosów oraz 862 mln ton tytoniu i suszu. To automatycznie przełożyło się na spadek szarej strefy. Jak wynika z danych Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares, jej udział w rynku stanowi dziś ok. 11,3 proc. Dla porównania przed rokiem było to 12,7 proc., a dwa lata temu – 14,3 proc. Na sukces Polski w walce z nielegalnym rynkiem zwraca uwagę w swoim ostatnim raporcie „Projekt SUN” firma analityczna KPMG. Zauważa, że szara strefa na rynku wyrobów tytoniowych w Polsce spada dwa razy szybciej niż w całej UE. Maleje o ponad 20 proc. rocznie, podczas gdy w Europie jest to ok. 8 proc.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • bee(2019-06-07 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    Uszczelnili trochę karuzele podatkowe no i nie dają do kraju przemycać tyle papierosów. Na śmierci, chorobach i cierpieniu - to był zawsze dobry biznes. Papieże wzmocnili go organizując wyprawy krzyżowe. No i koncerny zbrojeniowe, farmaceutyczne, kapłani /nie tylko Watykan/ mają się dobrze.

    Odpowiedz
  • Greta(2019-06-05 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli państwo zarabia na śmierci i cierpieniu obywateli

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane