statystyki

PGZ prawie 40 mln zł na plusie

autor: Maciej Miłosz29.05.2019, 09:32; Aktualizacja: 29.05.2019, 09:44
W ubiegłym roku przychody PGZ wzrosły o ponad 10 proc. i przekroczyły 5,5 mld zł

W ubiegłym roku przychody PGZ wzrosły o ponad 10 proc. i przekroczyły 5,5 mld złźródło: ShutterStock

Zysk Polskiej Grupy Zbrojeniowej za 2018 r. to zasługa wsparcia z MON. Przed rokiem spółka miała ponad 100 mln zł straty.

Duży wpływ na wynik na poziomie 37,4 mln zł miały pieniądze, które PGZ otrzymała od resortu obrony w ramach Programu Mobilizacji Gospodarki. Około ćwierć miliarda złotych, prawie tyle samo, co w sumie przez pięć poprzednich lat, resort zapłacił za utrzymywanie niewykorzystanych linii produkcyjnych. Gdyby nie to, strata byłaby podobna jak w ubiegłym roku. – Ta kwota nie pokrywa jeszcze w 100 proc. utrzymania mocy produkcyjnych, ale zbliża się do pożądanej wysokości – wyjaśniał na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami prezes PGZ Witold Słowik.

W ubiegłym roku przychody PGZ wzrosły o ponad 10 proc. i przekroczyły 5,5 mld zł. O ponad 30 proc. do ponad 0,5 mld zł wzrosła EBITDA.

Problemem dla PGZ może być to, że mimo wzrostu eksportu (ok. 700 mln zł w 2018 r.) głównym klientem jest i pozostanie nasz resort obrony, który coraz więcej sprzętu kupuje za Atlantykiem. Wczoraj minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że wysłaliśmy zapytanie ofertowe na 32 samoloty F-35. – MON, podając wynik PGZ przed opublikowaniem sprawozdania finansowego z równoczesnym podaniem informacji o F-35, próbuje stworzyć wrażenie, że polski przemysł nie ponosi skutków lokowania miliardów złotych w sprzęt kupowany w USA bez polonizacji – mówi jeden z byłych prezesów PGZ. – W strategii PGZ to właśnie duże programy zbrojeniowe MON miały być zastrzykiem nowoczesnych technologii. W programie tarczy przeciwrakietowej Wisła najważniejsze dla grupy elementy miały być zawarte w II fazie, która jest odłożona w czasie. Z kolei artyleria dalekiego zasięgu Himars i samoloty F-35 będą kupowane bez transferu technologii. Na negatywne skutki tych decyzji dla PGZ nie będziemy musieli długo czekać – prognozuje nasz rozmówca.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane