statystyki

Plastikowa edukacja miast. Butelkomaty to na razie kwestia prestiżu i uświadamiania mieszkańców

autor: Katarzyna Nocuń29.05.2019, 19:00
Selektywna zbiórka to wyzwanie, z którym mierzy się każda gmina w Polsce – w przyszłym roku poziom recyklingu odpadów komunalnych ma bowiem wynieść 50 proc.

Selektywna zbiórka to wyzwanie, z którym mierzy się każda gmina w Polsce – w przyszłym roku poziom recyklingu odpadów komunalnych ma bowiem wynieść 50 proc.źródło: ShutterStock

 Samorządy na recyklingu butelek PET nie zarobią, a niektóre do niego dopłacą.

Temat kaucji na plastikowe butelki wrócił po niedawnej wypowiedzi ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Padła kwota 10 gr za sztukę. Do tej wartości nie warto się jednak przywiązywać, bo jak wyjaśniał resort, była to suma przykładowa. Tego, jak będzie wyglądał system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, którego częścią ma być system kaucyjny na butelki, dowiemy się prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia – wtedy ministerstwo ma oddać do konsultacji projekt w tej sprawie.

Promowanie segregacji

Tymczasem niektóre miasta uprzedzają działania resortu i skup butelek organizują na niewielką skalę już od kilku miesięcy. Inne – takie jak Warszawa – przymierzają się do takiego pomysłu. Jeden z pierwszych butelkomatów stanął w Krakowie. Pieniądze na wypłaty za wrzuconą butelkę – 10 gr za sztukę – pochodziły ze środków prywatnych i skończyły się na początku maja. Miasto do rozwiązania nie dopłacało, a automat w ramach testów udostępniła jedna z firm. Butelkomat do Krakowa ma wrócić. Tym razem – jak informuje Łukasz Wantuch z Klubu Radnych Przyjazny Kraków – środki na kaucje na butelki będą pochodziły z części budżetowej przewidzianej na działania promocyjne. – Uchwałę w tej sprawie przyjęła już rada miasta – zaznacza. – To jest projekt. Zbierzemy przykładowo 100 tys. butelek i na tym się zakończy. Skup butelek nie jest zadaniem gminy – podkreśla Łukasz Wantuch.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane