statystyki

Za recykling zapłacą biznes i klient – odetchną samorządy

autor: Katarzyna Nocuń23.05.2019, 08:33; Aktualizacja: 23.05.2019, 08:33
Eksperci nie mają wątpliwości, że po wprowadzeniu tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za recykling zapłacą konsumenci – wzrosną ceny produktów, gdyż biznes będzie chciał rekompensować nowy podatek. – To słuszne rozwiązanie. Ten, kto konsumuje, płaci – mówi Jerzy Zając.

Eksperci nie mają wątpliwości, że po wprowadzeniu tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za recykling zapłacą konsumenci – wzrosną ceny produktów, gdyż biznes będzie chciał rekompensować nowy podatek. – To słuszne rozwiązanie. Ten, kto konsumuje, płaci – mówi Jerzy Zając.źródło: ShutterStock

Opłatę recyklingową za wszystkie opakowania chciałby wprowadzić resort środowiska. Od dawna czekają na nią samorządy, którym brakuje pieniędzy na gospodarowanie śmieciami.

Jeśli projekt – zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Środowiska – rzeczywiście w wakacje trafi do konsultacji, jest szansa, że jeszcze przed upływem tej kadencji zajmie się nim Sejm. Wszystko zależy oczywiście od tempa prac. A kwestia recyklingu jest dla gmin sprawą palącą, bo już w przyszłym roku powinny segregować połowę wytwarzanych śmieci. Problemów jest kilka – m.in. rosnące koszty gospodarki odpadami, które obecnie ponoszą mieszkańcy (gminy do systemu nie mogą bowiem dopłacać) oraz jakość zbieranych odpadów.

Nawet dwa miliardy dodatkowo

To, że koszty związane z selektywną zbiórką powinni ponosić także producenci wprowadzający opakowania na rynek, nie jest odosobnioną opinią wśród samorządowców. Pieniądze z opłat naliczanych od opakowań: plastikowych butelek, tetra paków i innych mogłyby trafiać na przykład na osobne konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a z niego dalej na wsparcie selektywnej zbiórki, za którą odpowiadają gminy. Włodarze mogliby finansować z nich na przykład sprzątanie zaśmieconych podczas sezonu turystycznego plaż i wody: więcej śmieci wytworzonych przez turystów przełożyłoby się bezpośrednio na więcej pieniędzy na ich usunięcie. Według Jerzego Zająca z Krajowej Izby Gospodarki Odpadami (KIGO) opodatkowanie każdego opakowania mogłoby przynieść nawet 2 mld zł.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane