statystyki

Za recykling zapłacą biznes i klient – odetchną samorządy

autor: Katarzyna Nocuń23.05.2019, 08:33; Aktualizacja: 23.05.2019, 08:33
Eksperci nie mają wątpliwości, że po wprowadzeniu tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za recykling zapłacą konsumenci – wzrosną ceny produktów, gdyż biznes będzie chciał rekompensować nowy podatek. – To słuszne rozwiązanie. Ten, kto konsumuje, płaci – mówi Jerzy Zając.

Eksperci nie mają wątpliwości, że po wprowadzeniu tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za recykling zapłacą konsumenci – wzrosną ceny produktów, gdyż biznes będzie chciał rekompensować nowy podatek. – To słuszne rozwiązanie. Ten, kto konsumuje, płaci – mówi Jerzy Zając.źródło: ShutterStock

Opłatę recyklingową za wszystkie opakowania chciałby wprowadzić resort środowiska. Od dawna czekają na nią samorządy, którym brakuje pieniędzy na gospodarowanie śmieciami.

Jeśli projekt – zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Środowiska – rzeczywiście w wakacje trafi do konsultacji, jest szansa, że jeszcze przed upływem tej kadencji zajmie się nim Sejm. Wszystko zależy oczywiście od tempa prac. A kwestia recyklingu jest dla gmin sprawą palącą, bo już w przyszłym roku powinny segregować połowę wytwarzanych śmieci. Problemów jest kilka – m.in. rosnące koszty gospodarki odpadami, które obecnie ponoszą mieszkańcy (gminy do systemu nie mogą bowiem dopłacać) oraz jakość zbieranych odpadów.

Nawet dwa miliardy dodatkowo

To, że koszty związane z selektywną zbiórką powinni ponosić także producenci wprowadzający opakowania na rynek, nie jest odosobnioną opinią wśród samorządowców. Pieniądze z opłat naliczanych od opakowań: plastikowych butelek, tetra paków i innych mogłyby trafiać na przykład na osobne konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a z niego dalej na wsparcie selektywnej zbiórki, za którą odpowiadają gminy. Włodarze mogliby finansować z nich na przykład sprzątanie zaśmieconych podczas sezonu turystycznego plaż i wody: więcej śmieci wytworzonych przez turystów przełożyłoby się bezpośrednio na więcej pieniędzy na ich usunięcie. Według Jerzego Zająca z Krajowej Izby Gospodarki Odpadami (KIGO) opodatkowanie każdego opakowania mogłoby przynieść nawet 2 mld zł.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane