statystyki

Polska gospodarka mocno wzrośnie. Nad Renem sytuacja ma się znacznie gorzej

autor: Rafał Hirsch08.05.2019, 08:55; Aktualizacja: 08.05.2019, 09:11
W przypadku Niemiec zmiany wyglądają drastycznie. Tempo wzrostu gospodarczego u naszego najważniejszego partnera gospodarczego ma w tym roku sięgać zaledwie 0,5 proc.

W przypadku Niemiec zmiany wyglądają drastycznie. Tempo wzrostu gospodarczego u naszego najważniejszego partnera gospodarczego ma w tym roku sięgać zaledwie 0,5 proc.źródło: ShutterStock

Nasza gospodarka urośnie w tym roku o 4,2 proc., a w 2020 r. o 3,6 proc. Bruksela znacznie podniosła szacunki – przed trzema miesiącami była mowa o wzroście w tym roku o 3,5, a w kolejnym o 3,2 proc.

Komisja Europejska dołączyła do bardzo szerokiego grona banków, agencji ratingowych, innych instytucji międzynarodowych i ekonomistów w ostatnich miesiącach zmieniających swoje prognozy na naszą korzyść i zakładających, że 2019 będzie kolejnym rokiem, w którym będziemy mieć wzrost o więcej niż 4 proc.

Według KE ponownie fundamentem koniunktury będzie konsumpcja prywatna, która ma się w tym roku zwiększyć o 4,5 proc., a więc nieco więcej niż w 2018 r. Będzie to zasługą świetnej sytuacji na rynku pracy – zatrudnienie w polskiej gospodarce ma się dalej zwiększać, a stopa bezrobocia spaść do 3,8 proc. Przede wszystkim jednak według prognoz Komisji średni poziom wynagrodzeń w Polsce urośnie w tym roku aż o 8 proc. To spowoduje, że gospodarstwa domowe będą mieć więcej pieniędzy do wydania. W napędzaniu konsumpcji pomogą też programy rządowe, takie jak chociażby zwiększenie skali programu „Rodzina 500 plus”.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane