statystyki

Wolna ręka na wywóz śmieci tylko po spełnieniu przesłanek

autor: Sławomir Wikariak07.05.2019, 08:05; Aktualizacja: 07.05.2019, 08:05
6,36 proc. zamówień udzielili z wolnej ręki polscy zamawiający w 2018 r.

6,36 proc. zamówień udzielili z wolnej ręki polscy zamawiający w 2018 r.źródło: ShutterStock

Prognozy handlowe, które mają udowadniać spełnianie warunków do udzielenia zamówienia in-house, muszą być wiarygodne.

Choć przepisy o zamówieniach in-house obowiązują już od ponad dwóch lat, wciąż budzą wątpliwości. Najwięcej dotyczy zleceń na odbiór śmieci. Aby gmina mogła zawrzeć umowę na tę usługę z wolnej ręki, musi wykazać się spełnieniem ustawowych przesłanek. Najwięcej problemów budzi ta, zgodnie z którą spółka komunalna musi świadczyć ponad 90 proc. działalności na rzecz gminy, co oznacza, że na rynku komercyjnym taki podmiot może działać jedynie okazjonalnie. O spełnieniu lub niespełnieniu tego warunku decydują ułamki procenta.

Tak było przy zamówieniu, jakiego zamierzały udzielić gminy Lubawka, Stare Bogaczowice i Mściwojów spółce komunalnej. Przeszła ona reorganizację i w tej chwili kapitał zakładowy należy w sumie do 21 gmin. Ze względu na tę reorganizację spełnianie warunku dotyczącego świadczenia ponad 90 proc. działalności na rzecz gminnych właścicieli wykazano nie na podstawie danych za trzy ostatnie lata. Uznano bowiem, że są już one nieaktualne. W takiej sytuacji art. 67 ust. 9 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1986 ze zm.) pozwala odwołać się do prognoz handlowych na czas przyszły. I na nich spółka oparła swoje wyliczenia. Zlecona przez nią analiza miała wykazać, że w czasie, na który zawarta ma być umowa na wywóz śmieci, 90,24 proc. przychodów będzie osiągana z działalności publicznej.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane