statystyki

Rząd chce rozszerzenia definicji konsumenta: Branża krytykuje rozwiązanie

autor: Patryk Słowik24.04.2019, 11:30; Aktualizacja: 24.04.2019, 11:34
konsument, umowy

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by część przedsiębiorców była lepiej chroniona od innych, a kryterium decydującym była forma prowadzonej działalności gospodarczej. Uważa tak Konfederacja Lewiatan.źródło: ShutterStock

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by część przedsiębiorców była lepiej chroniona od innych, a kryterium decydującym była forma prowadzonej działalności gospodarczej. Uważa tak Konfederacja Lewiatan.

Trwa właśnie proces konsultacji projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, który Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nazwało pakietem Przyjazne Prawo.

Sęk w tym, że zdaniem części środowiska biznesowego wcale nie będzie ono przyjazne. A idzie o rozszerzenie definicji konsumenta. Odbyłoby się to poprzez zastosowanie przepisów dotyczących ochrony konsumentów do przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, dokonującego czynności prawnej z innym przedsiębiorcą, gdy z treści tej czynności wynika, że nie posiada ona dla niego charakteru zawodowego, związanego w szczególności z przedmiotem wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, udostępnionym na podstawie przepisów o CEIDG. W skrócie i uproszczeniu – przedsiębiorcy wpisani do ewidencji byliby przy zakupach na użytek prywatny traktowani jak konsumenci.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • UKS(2019-04-24 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno być bardzo prosto: kupiłeś na fakturę - jesteś profesjonalnym przedsiębiorcą (ze wszystkimi tego niekorzystnymi skutkami). Kupiłeś na paragon (lub fakturę bez NIP) - jesteś konsumentem (specjalnie chronionym). Od razu zniknie masa odliczeń od podatku na rowery, sofy, telewizory i inny tego typu asortyment.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane