statystyki

Rząd chce rozszerzenia definicji konsumenta: Branża krytykuje rozwiązanie

autor: Patryk Słowik24.04.2019, 11:30; Aktualizacja: 24.04.2019, 11:34
konsument, umowy

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by część przedsiębiorców była lepiej chroniona od innych, a kryterium decydującym była forma prowadzonej działalności gospodarczej. Uważa tak Konfederacja Lewiatan.źródło: ShutterStock

Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by część przedsiębiorców była lepiej chroniona od innych, a kryterium decydującym była forma prowadzonej działalności gospodarczej. Uważa tak Konfederacja Lewiatan.

Trwa właśnie proces konsultacji projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, który Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii nazwało pakietem Przyjazne Prawo.

Sęk w tym, że zdaniem części środowiska biznesowego wcale nie będzie ono przyjazne. A idzie o rozszerzenie definicji konsumenta. Odbyłoby się to poprzez zastosowanie przepisów dotyczących ochrony konsumentów do przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, dokonującego czynności prawnej z innym przedsiębiorcą, gdy z treści tej czynności wynika, że nie posiada ona dla niego charakteru zawodowego, związanego w szczególności z przedmiotem wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, udostępnionym na podstawie przepisów o CEIDG. W skrócie i uproszczeniu – przedsiębiorcy wpisani do ewidencji byliby przy zakupach na użytek prywatny traktowani jak konsumenci.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • UKS(2019-04-24 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno być bardzo prosto: kupiłeś na fakturę - jesteś profesjonalnym przedsiębiorcą (ze wszystkimi tego niekorzystnymi skutkami). Kupiłeś na paragon (lub fakturę bez NIP) - jesteś konsumentem (specjalnie chronionym). Od razu zniknie masa odliczeń od podatku na rowery, sofy, telewizory i inny tego typu asortyment.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane