Wyższa akcyza i ograniczenia dla firm. Rządowy dokument pokazuje, jak finansowana będzie „piątka Kaczyńskiego”

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki16.04.2019, 11:00; Aktualizacja: 16.04.2019, 11:25
Skąd wziąć pieniądze na finansowanie "piątki Kaczyńskiego"?

Skąd wziąć pieniądze na finansowanie "piątki Kaczyńskiego"?źródło: ShutterStock

Z Aktualizacji Programu Konwergencji wynika, że deficyt sektora finansów publicznych (GG) wyniesie w 2019 -1,7 proc., a w 2020 0,9 proc PKB . Deficyt strukturalny w 2019 wyniesie z kolei 2,5 proc. a w 2020 1,6 proc. To bardzo niskie wskaźniki, jak na zapowiedzi finansowania z budżetu "piątki Kaczyńskiego. Rząd zapowiada też nowe podatki oraz "indeksację" akcyzy na alkohol czy papierosy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

  • Merbi(2019-04-17 08:12) Zgłoś naruszenie 10

    Opłata przekształceniowa? Droga do opodatkowania świadczenia pozostaje otwarta. Rząd liczy, że wszyscy pójdą do ZUS, wtedy zmniejszy dotację do ZUS i będzie miał pieniądze przez 5-6 lat. Test przedsiębiorcy? To ma jeden cel, wyciągnięcie kolejnych środków dla ZUS. Został jeszcze tzw domiar, czyli uznaniowe uznanie, że masz za dużo pieniędzy.

    Odpowiedz
  • Wredna miernota(2019-04-17 07:15) Zgłoś naruszenie 50

    Pieniądze zostaną skradzione przedsiębiorcom i pracownikom, a potem zmarnowane na ordynarny zakup głosów wyborczych. Przez zmarnowanie na jednorazowy, całkowicie nieefektywny socjal. W trzy lata zdewastowany został rozsądek.

    Odpowiedz
  • zzzzzzzzzz(2019-04-17 00:25) Zgłoś naruszenie 32

    ja glosuje na pis a dlaczego- co ci ludzie osiagneli a nic czym sie moga pochwalic za wyjatkiem lupienia z groszy obywateli dno zupelne , chce zobaczyc co zobia jak sie skoncza fundusze unijne chce widziec wtedy pis przy wladzy i ciekawe co bedzie a bedzie ciekawie bo pieniazki sie skoncza na cele socjalne bo znam ludzi ktorzy pier......la prace a fach maja dobry bo po co maja jezdzic pare km lepiej grac na konsoli dotyczy te tez PO to nastepne dno uero sie sni po nocach minister maciarewicz najlepszy minister obrony to dlaczego polska spadla w rankingu z 19 na 22 miejsce ale maciarewicz najlepszy minister takie jest myslenie partii rzacych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ekonomista(2019-04-16 21:50) Zgłoś naruszenie 512

    Piątka Kaczyńskiego finansowana z szarej strefy. Uszczelnianie VAT się kończy, ale są inne możliwości Luka w podatku CIT sięga ponad 28 mld zł. Z uszczelnienia akcyzy można wydobyć kolejne 5 mld zł. Potencjalne fundusze na programy socjalne zatem są. - Jednak sięgnięcie po pieniądze z tzw. szarej strefy nie jest rzeczą prostą – zaznaczają eksperci. Badania pokazują, że w porównaniu do VAT nie mamy tu osiągnięć - podkreśla ekspert Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH. Jak szacował prof. Witold Modzelewski na łamach infor, w przyszłym roku -gdyby udało się zlikwidować lukę w akcyzie (chodzi głównie o alkohol, tytoń, węgiel) - można by wydobyć przynajmniej 5 mld zł.

    Odpowiedz
  • realista(2019-04-16 19:39) Zgłoś naruszenie 184

    Sorry ! ale taki mamy rząd...........................

    Odpowiedz
  • Mirek(2019-04-16 18:19) Zgłoś naruszenie 103

    Czemu ma być opłata za przekształcenie ofe na coś całkiem to samo tylko pod inna nazwą...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polska jest chora na Socjallioze(2019-04-16 17:43) Zgłoś naruszenie 235

    Polska jest chora na socjallioze. Naklady na polityke prorodzinna w przyszlym roku wynoniosa juz prawie tyle samo co naklady publiczne na zdrowie. Na rodzine 4% PKB, na zdrowie 4,7% PKB.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • miau(2019-04-16 16:53) Zgłoś naruszenie 124

    Czyli dojna zmiana daje tak ludziom jak i czarna mafia - najpierw trzeba podatki podnieść lub wyżebrać i potem mówić o swej hojności i dobroci dla narodu. Biegajcie rodacy dalej do kościołów, szanujcie ich jako kapłanów boskiej mamony. Politykierzy zaś wszelacy będą się dobrze żywić za wasze a wam dadzą małe co nieco i całować po rękach się każą, że choć tyle dali z tego co wam zabrali.

    Odpowiedz
  • Kamil(2019-04-16 16:41) Zgłoś naruszenie 315

    Naiwni obywatele i wyborcy...żeby rząd coś "dał" najpierw musi wam zabrać. To już lepiej niech nie daje i nie zabiera. Bo im więcej będzie rozdawał tym więcej po drodze zgubi ;)

    Odpowiedz
  • Witek(2019-04-16 14:32) Zgłoś naruszenie 1022

    Szmaragdowa Wiewiórka16:44, 15.04.2019 Rząd naprawdę ma dobre propozycje dla nauczycieli. Gdyby nie osoba Broniarza dawno byłoby porozumienie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • konrad(2019-04-16 13:51) Zgłoś naruszenie 293

    Sorry ale jeżeli schroniska dla zwierząt w wielu miejscowościach są największymi zakładami pracy. A smakosz napojów wysoko akcyzowanych czyli menel najlepszym podatnikiem - to czarno to widzę.

    Odpowiedz
  • Simpson(2019-04-16 13:17) Zgłoś naruszenie 165

    Papierosy mogą drożeć. Wódy nie ruszać !

    Odpowiedz
  • oO(2019-04-16 13:10) Zgłoś naruszenie 314

    Piątka to wydatki "sztywne". Czy kradzież składek na emerytury ze względu na to że jest tych środków coraz mniej (a emerytów coraz więcej) powinna znajdować się w wieloletnim planie finansowym ?

    Odpowiedz
  • Z...(2019-04-16 12:01) Zgłoś naruszenie 1518

    z artykulu wynika , ze rzad bedzie stosowal stara komunistyczna zasade na pozyskanie pieniedzy dla nauczycieli poprzez wzrost cen na papierosy i alkohol. ------ Uwazam, ze cena na papierosy w Polsce jest juz b. wysoka i nie powinna byc podwyzszana. Osobiscie uwazam, ze cena na 20 szt. Marlboro powinna w Polsce wynosic mniej niz 10 zl zl, a nie okolo 16 zl. /Stosuje zasade 6,70 x 4 : 3 = okolo 10 zl , czyli cena Marlboro na Zachodzie razy kurs euro podzielic przez relacje PKB obu krajow/. ----- Z podwyzka cen na papierosy nalezy byc ostroznym, bo spadnie popyt, a wzrosnie przemyt np. z Bialorusi, ktory juz jest b. wysoki. Moi znajomi wszyscy pala "Minsk" za 8-10 zl.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz