statystyki

Zbrojeniówka strzela w MON. Flytronic składa zawiadomienie o popelnieniu przestępstwa

autor: Maciej Miłosz11.04.2019, 08:40; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:44
Straty Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 500 mln zł

Straty Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 500 mln złźródło: ShutterStock

Flytronic, spółka z Grupy WB, złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu obrony i pracowników Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Sprawa dotyczy wartej prawie 800 mln zł umowy na bezzałogowce. Chodzi o program „Orlik”, a dokładniej o „platformy przeznaczone do prowadzenia działań rozpoznawczych poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz stacji radiolokacyjnych (…). Jest to system służący do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze (…), w dzień i w nocy”. Jak pod koniec listopada podało Ministerstwo Obrony Narodowej, konsorcjum składające się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 oraz spółki Pit-Radwar zaoferowało Siłom Zbrojnym RP zaprojektowany od podstaw i wyprodukowany w Polsce system PGZ-19R.

Problem w tym, że to konsorcjum było jedynym oferentem. MON nie ujawniło, dlaczego zwróciło się tylko do jednego podmiotu. Piotr Wojciechowski, prezes specjalizującej się w produkcji bezzałogowców Grupy WB, krytykował na łamach DGP to, że jego spółka nawet nie mogła złożyć oferty. W połowie marca Flytronic, spółka z Grupy WB, złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Zdaniem jej przedstawicieli naruszono prawo lotnicze m.in. „w zakresie braku zgłoszenia bezzałogowego statku powietrznego PGZ-19R do rejestracji w Rejestrze cywilnych statków powietrznych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego”. To się łączy ze złożeniem „nieprawdziwych oświadczeń woli o posiadaniu wszelkich uprawnień do wykonywania działalności i czynności w zakresie prowadzącym do uzyskania zamówienia”. Wreszcie Flytronic twierdzi, ze w związku z rezygnacją z postępowania konkurencyjnego straty Skarbu Państwa wiążące się z tą umową mogą sięgać nawet 500 mln zł. – Ponieważ jesteśmy podmiotem, który od ponad 20 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją profesjonalnych systemów bezzałogowych do zastosowań specjalnych, nie mogliśmy nie zareagować na przypadek jawnego łamania przepisów prawa lotniczego – tłumaczy Jarosław Zając, prezes Flytronic SA. – Zgodnie z zapisami art. 53a ustawy – Prawo lotnicze każdy statek powietrzny o masie większej niż 25 kg musi posiadać potwierdzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zdatność do wykonywania lotów w postaci pozwolenia oraz być wpisanym do rejestru statków powietrznych – mówi przedsiębiorca.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

 • cd(2019-04-11 13:20) Zgłoś naruszenie 110

  Widać, że w MON przetargi to fikcja...

  Odpowiedz
 • Reniferek(2019-04-13 18:13) Zgłoś naruszenie 70

  Czy Pan Mariusz Błaszczak, MON i Prokuratura Wojskowa zbada jaką rolę pełni w WB Electronics Doradca Zarządu mjr Dariusz Palczewski, wyrzucony z BOR za konszachty z Nisztorem. Jak to możliwe że jest jednocześnie doradcą sejmowej komisji ds. służb specjalnych i de facto lobbystą prywatnej firmy zbrojeniowej??

  Odpowiedz
 • Duplex(2019-04-13 18:32) Zgłoś naruszenie 40

  Kasa się mieli a uzbrojenia dla wojska nie ma. WITU opatentowało głowice do dronów i za zlecenia dostanie kasę. Certyfikację też prowadzi WITU pomimo że to są ich wyroby i zachodzi tu konflikt interesów. Dodatkowo Instytut zatrudnia oficerów ktorzy pracowali w Inspektoracie Uzbrojenia oraz ich żony za wcześniejszą "pomoc" w przetargach. Pokazy politykom na poligonie w Zielonce doprowadzają do patologii bo nikt nie widzi powiązań i zależności finansowych które zahaczają o Departament Polityki Zbrojeniowej MON gdzie z-cą dyrektora był w tym czasie były dyrektor WITU płk JB zaangazowany w przekręt na 13 mln z trenażerem Śnieżnik.

  Odpowiedz
 • jurgen(2019-04-11 13:33) Zgłoś naruszenie 37

  a może zamiast donosić, to WB zrobiłaby tak swoją elektronikę w wiezy ZSSW-30, żeby działała ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ewa(2019-04-11 14:35) Zgłoś naruszenie 21

  Panowie autorzy przyłóżcie się do pisania artykułów tzn PIT pisze się dużymi literami gdyż jest to Przemysłowy Instytut Telekomunikacji a jak piszemy nazwy instytucji (szkoła podstawowa się kłania) widocznie nauczyciele strajkowali. Jeden autor dał ciała a drugi jak papuga przepisał oj nie ładnie panowie nie ładnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-04-11 23:21) Zgłoś naruszenie 00

  Moje zawiadomienia były wcześniejsze ...

  Odpowiedz
 • Marcin(2019-04-12 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  POLSKA. HEHE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane