statystyki

Zbrojeniówka strzela w MON. Flytronic składa zawiadomienie o popelnieniu przestępstwa

autor: Maciej Miłosz11.04.2019, 08:40; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:44
Straty Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 500 mln zł

Straty Skarbu Państwa mogą sięgać nawet 500 mln złźródło: ShutterStock

Flytronic, spółka z Grupy WB, złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu obrony i pracowników Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Sprawa dotyczy wartej prawie 800 mln zł umowy na bezzałogowce. Chodzi o program „Orlik”, a dokładniej o „platformy przeznaczone do prowadzenia działań rozpoznawczych poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz stacji radiolokacyjnych (…). Jest to system służący do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze (…), w dzień i w nocy”. Jak pod koniec listopada podało Ministerstwo Obrony Narodowej, konsorcjum składające się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 oraz spółki Pit-Radwar zaoferowało Siłom Zbrojnym RP zaprojektowany od podstaw i wyprodukowany w Polsce system PGZ-19R.

Problem w tym, że to konsorcjum było jedynym oferentem. MON nie ujawniło, dlaczego zwróciło się tylko do jednego podmiotu. Piotr Wojciechowski, prezes specjalizującej się w produkcji bezzałogowców Grupy WB, krytykował na łamach DGP to, że jego spółka nawet nie mogła złożyć oferty. W połowie marca Flytronic, spółka z Grupy WB, złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Zdaniem jej przedstawicieli naruszono prawo lotnicze m.in. „w zakresie braku zgłoszenia bezzałogowego statku powietrznego PGZ-19R do rejestracji w Rejestrze cywilnych statków powietrznych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego”. To się łączy ze złożeniem „nieprawdziwych oświadczeń woli o posiadaniu wszelkich uprawnień do wykonywania działalności i czynności w zakresie prowadzącym do uzyskania zamówienia”. Wreszcie Flytronic twierdzi, ze w związku z rezygnacją z postępowania konkurencyjnego straty Skarbu Państwa wiążące się z tą umową mogą sięgać nawet 500 mln zł. – Ponieważ jesteśmy podmiotem, który od ponad 20 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją profesjonalnych systemów bezzałogowych do zastosowań specjalnych, nie mogliśmy nie zareagować na przypadek jawnego łamania przepisów prawa lotniczego – tłumaczy Jarosław Zając, prezes Flytronic SA. – Zgodnie z zapisami art. 53a ustawy – Prawo lotnicze każdy statek powietrzny o masie większej niż 25 kg musi posiadać potwierdzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zdatność do wykonywania lotów w postaci pozwolenia oraz być wpisanym do rejestru statków powietrznych – mówi przedsiębiorca.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

 • cd(2019-04-11 13:20) Zgłoś naruszenie 110

  Widać, że w MON przetargi to fikcja...

  Odpowiedz
 • Reniferek(2019-04-13 18:13) Zgłoś naruszenie 40

  Czy Pan Mariusz Błaszczak, MON i Prokuratura Wojskowa zbada jaką rolę pełni w WB Electronics Doradca Zarządu mjr Dariusz Palczewski, wyrzucony z BOR za konszachty z Nisztorem. Jak to możliwe że jest jednocześnie doradcą sejmowej komisji ds. służb specjalnych i de facto lobbystą prywatnej firmy zbrojeniowej??

  Odpowiedz
 • Duplex(2019-04-13 18:32) Zgłoś naruszenie 40

  Kasa się mieli a uzbrojenia dla wojska nie ma. WITU opatentowało głowice do dronów i za zlecenia dostanie kasę. Certyfikację też prowadzi WITU pomimo że to są ich wyroby i zachodzi tu konflikt interesów. Dodatkowo Instytut zatrudnia oficerów ktorzy pracowali w Inspektoracie Uzbrojenia oraz ich żony za wcześniejszą "pomoc" w przetargach. Pokazy politykom na poligonie w Zielonce doprowadzają do patologii bo nikt nie widzi powiązań i zależności finansowych które zahaczają o Departament Polityki Zbrojeniowej MON gdzie z-cą dyrektora był w tym czasie były dyrektor WITU płk JB zaangazowany w przekręt na 13 mln z trenażerem Śnieżnik.

  Odpowiedz
 • jurgen(2019-04-11 13:33) Zgłoś naruszenie 37

  a może zamiast donosić, to WB zrobiłaby tak swoją elektronikę w wiezy ZSSW-30, żeby działała ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ewa(2019-04-11 14:35) Zgłoś naruszenie 21

  Panowie autorzy przyłóżcie się do pisania artykułów tzn PIT pisze się dużymi literami gdyż jest to Przemysłowy Instytut Telekomunikacji a jak piszemy nazwy instytucji (szkoła podstawowa się kłania) widocznie nauczyciele strajkowali. Jeden autor dał ciała a drugi jak papuga przepisał oj nie ładnie panowie nie ładnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-04-11 23:21) Zgłoś naruszenie 00

  Moje zawiadomienia były wcześniejsze ...

  Odpowiedz
 • Marcin(2019-04-12 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  POLSKA. HEHE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane