statystyki

Prezes Credit Agricole Bank Polska: Przyjęliśmy strategię klientocentryczną

autor: Łukasz Wilkowicz04.04.2019, 08:13; Aktualizacja: 04.04.2019, 08:23
Bank Credit Agricole

Bank Credit Agricoleźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: ALASTAIR MILLER

- Nie ma pomysłu sprzedaży banku. Odwrotnie: grupa w ciągu ostatnich paru lat rozbudowuje poszczególne linie biznesowe - mówi Piotr Kwiatkowski, prezes Credit Agricole Bank Polska

Kilkanaście lat temu Credit Agricole Bank Polska jeszcze jako Lukas Bank był liderem w consumer finance w Polsce. Należący do grupy Credit Agricole Europejski Fundusz Leasingowy był liderem w leasingu. W czym Credit Agricole jest liderem w Polsce dzisiaj?

Był liderem, ale był też monobankiem. Mniej więcej 10 lat temu grupa i polski management doszli do wniosku, że monoproduktowa bankowość nie ma przyszłości. I od tamtej pory idziemy w kierunku bankowości uniwersalnej. Dzisiaj wydaje się, że to była decyzja słuszna. Przy silnej konkurencji i dużych obciążeniach podatkowych oraz regulacyjnych sprawdza się właśnie model uniwersalny. Banki chcą utrzymywać niską bazę kosztową, równocześnie zwiększając przychody. To jest możliwe wtedy, gdy przybywa klientów. A oni wolą korzystać przede wszystkim z produktów swojego banku, a nie szukać ich na rynku. Element zaufania jest bardzo ważny, mimo postępującej digitalizacji. Dlatego przyjęliśmy strategię klientocentryczną. Tu model bankowości monoproduktowej nie ma racji bytu.

Ale jesteście jednym z wielu uniwersalnych banków. I to raczej tych mniejszych. A jeśli chodzi np. o stopę zwrotu z kapitału, nowy model działania okazuje się mniej skuteczny niż poprzedni.

Gdybyśmy chcieli wciąż bazować na modelu monoproduktowym, to wyniki zapewne byłyby słabsze niż te sprzed dekady. Bank w ostatnich latach przechodził poważną transformację. Z tym wiązały się istotne inwestycje, choćby w IT, ale również konieczność zmiany myślenia pracowników.

Jeśli transformacja jest zakończona, to wyniki powinny się poprawiać.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Observer(2019-10-15 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    „Strategia klientocentryczna...„ Jeszcze nie tak dawno nijaki Piotr Miernikiewicz ekspert od cyber bezpieczeństwa w Credit Agricole wypowiadał się na temat ataku hakerskiego w jednej z dużych firm. Był taki wszechwiedzący i pewny siebie. Pouczał. A dziś CA sam padł ofiarą i przy pomocy jego logo oraz danych klientów oszukano na dziesiątki miliony złotych. I gdzie wasza ekspertyza od spraw cyber bezpieczeństwa?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane