statystyki

Jak polscy przedsiębiorcy szykują się na brexit

autor: Małgorzata Paja, Jacek Karp, Marta Maliszewska, Anna Łozowska02.04.2019, 10:33; Aktualizacja: 02.04.2019, 10:33
podatki, firma, przedsiębiorca

Część firm w trosce o to, by zachować płynność operacyjną po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, już teraz podejmuje pewne działania przygotowawcze. Co robią i o co można zadbać?źródło: ShutterStock

Część firm w trosce o to, by zachować płynność operacyjną po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, już teraz podejmuje pewne działania przygotowawcze. Co robią i o co można zadbać?

Ostatnie wydarzenia wokół brexitu zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i rządu brytyjskiego i tamtejszej Izby Gmin potęgują stan niepewności wśród przedsiębiorców współpracujących z partnerami ze Zjednoczonego Królestwa. W praktyce wciąż trzeba brać pod uwagę różne scenariusze rozwoju wydarzeń w zależności od formalnych wniosków rządu brytyjskiego i oficjalnego stanowiska UE. Najgorszy z punktu widzenia interesów firm jest opcja twardego brexitu. Wielu przedsiębiorców – nie czekając na ostateczne ustalenia – bierze taką alternatywę pod uwagę i szacuje, jakie środki są niezbędne w celu zapewnienia płynnego funkcjonowania przedsiębiorstwa w nowej rzeczywistości. Niektóre już dziś podejmują pewne działania lub przygotowują się, by po brexicie podjąć je jak najszybciej – tak, aby zachować płynność operacyjną. Co zatem można zrobić już teraz, a do czego można się zacząć przygotowywać?

1. audyty relacji handlowych z partnerami brytyjskimi

W pierwszej kolejności przedsiębiorstwa dokonują wewnętrznej analizy relacji handlowych łączących je z podmiotami brytyjskimi i ryzyka zagrożenia dla łańcucha dostaw (poprzez bezpośredni, ale także pośredni udział kontrahenta brytyjskiego w procesie dostawy).

Jeśli ryzyko zagrożenia istnieje, wówczas firmy sprawdzają:

  • jak zostały uregulowane w umowie z kontrahentem kwestie ewentualnych opóźnień,


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane