statystyki

Spowolnienie gospodarki? Przemysł nie potwierdza

autor: Łukasz Wilkowicz21.03.2019, 08:40; Aktualizacja: 21.03.2019, 08:41
metal, przemysł, technologia, fabryka

Produkcja przemysłowa to pierwsze twarde dane za luty dotyczące popytu w gospodarceźródło: ShutterStock

Ekonomiści są pozytywnie zaskoczeni najnowszymi danymi. Wszystko wskazuje na to, że osłabienie koniunktury u zachodnich sąsiadów nie przeszkadza naszym firmom w eksporcie.

Wartość towarów sprzedanych przez krajowy przemysł była w lutym o 6,9 proc. większa niż rok wcześniej – podał w środę GUS. To wzrost nieuwzględniający zmian cen, które w minionym miesiącu były o 2,9 proc. wyższe niż w lutym ub.r.

Większość ekonomistów spodziewała się, że wzrost nie przekroczy 5 proc. w skali roku. Ich zdaniem początek tego roku powinien bowiem upływać pod znakiem spowolnienia w gospodarce. Jednak jak wynika z danych GUS, przemysł – kluczowy sektor z punktu widzenia oceny popytu – takiego spowolnienia nie sygnalizuje.

„W lutym br. wyższa w skali roku była produkcja we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych. Produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 8,8 proc., dóbr zaopatrzeniowych – o 8,7 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 5,4 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 4,5 proc., a dóbr związanych z energią – o 0,2 proc.” – podał urząd statystyczny.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane