statystyki

Spowolnienie gospodarki? Przemysł nie potwierdza

autor: Łukasz Wilkowicz21.03.2019, 08:40; Aktualizacja: 21.03.2019, 08:41
metal, przemysł, technologia, fabryka

Produkcja przemysłowa to pierwsze twarde dane za luty dotyczące popytu w gospodarceźródło: ShutterStock

Ekonomiści są pozytywnie zaskoczeni najnowszymi danymi. Wszystko wskazuje na to, że osłabienie koniunktury u zachodnich sąsiadów nie przeszkadza naszym firmom w eksporcie.

Wartość towarów sprzedanych przez krajowy przemysł była w lutym o 6,9 proc. większa niż rok wcześniej – podał w środę GUS. To wzrost nieuwzględniający zmian cen, które w minionym miesiącu były o 2,9 proc. wyższe niż w lutym ub.r.

Większość ekonomistów spodziewała się, że wzrost nie przekroczy 5 proc. w skali roku. Ich zdaniem początek tego roku powinien bowiem upływać pod znakiem spowolnienia w gospodarce. Jednak jak wynika z danych GUS, przemysł – kluczowy sektor z punktu widzenia oceny popytu – takiego spowolnienia nie sygnalizuje.

„W lutym br. wyższa w skali roku była produkcja we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych. Produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 8,8 proc., dóbr zaopatrzeniowych – o 8,7 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 5,4 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 4,5 proc., a dóbr związanych z energią – o 0,2 proc.” – podał urząd statystyczny.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane