statystyki

„Digitalizacja – Energia – Mobilność”. Polska dołącza do unijnego konsorcjum

autor: Łukasz Grajewski, Magdalena Cedro19.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 19.03.2019, 08:03
– W 2003 r. Polska była 13. partnerem Niemiec. Teraz na 13. miejscu jest Rosja – podkreślała Emilewicz podczas wczorajszego Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego „Digitalizacja – Energia – Mobilność” w Berlinie. To wspólna inicjatywa polskiej minister oraz szefa niemieckiego resortu gospodarki Petera Altmaiera.

– W 2003 r. Polska była 13. partnerem Niemiec. Teraz na 13. miejscu jest Rosja – podkreślała Emilewicz podczas wczorajszego Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego „Digitalizacja – Energia – Mobilność” w Berlinie. To wspólna inicjatywa polskiej minister oraz szefa niemieckiego resortu gospodarki Petera Altmaiera.źródło: ShutterStock

Polska dołącza do unijnego konsorcjum na rzecz nowej generacji baterii do samochodów elektrycznych.

Minister przedsiębiorczości i rozwoju Jadwiga Emilewicz ma nadzieję, że Polska za dwa lata znajdzie się w pierwszej piątce partnerów gospodarczych Niemiec. Teraz jesteśmy na miejscu siódmym z wymianą handlową o wartości 120 mld euro. – W 2003 r. Polska była 13. partnerem Niemiec. Teraz na 13. miejscu jest Rosja – podkreślała Emilewicz podczas wczorajszego Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego „Digitalizacja – Energia – Mobilność” w Berlinie. To wspólna inicjatywa polskiej minister oraz szefa niemieckiego resortu gospodarki Petera Altmaiera.

Ministrowie przyjęli wczoraj deklarację dotyczącą przyszłości europejskiego przemysłu. Dokument akcentuje potrzebę zwiększenia inwestycji w innowacje, opracowanie wspólnych celów polityki przemysłowej oraz wsparcie kluczowych technologii o znaczeniu strategicznym. – To inspiracja dla Komisji Europejskiej i szefów państw unijnych, którzy w tym tygodniu spotkają się w Brukseli – mówiła Emilewicz. – I dowód, że polsko-niemieckie stosunki są tak samo ważne jak francusko-niemieckie – uzupełniał Altmaier, nawiązując do dokumentu przygotowanego na ten sam temat z Paryżem.

Bariery pozataryfowe

Jednym z efektów wczorajszych rozmów jest potwierdzenie udziału Polski w konsorcjum baterii w ramach formatu IPCEI, którego powstanie zainicjował Berlin razem z Paryżem. Important Project of Common European Interest to względnie nowa unijna inicjatywa, która pozwala państwom członkowskim na dotowanie przemysłu ze swoich budżetów, ale pod warunkiem że taka interwencja jest konieczna. Ma to umożliwić europejskim firmom nawiązanie rywalizacji z podmiotami światowymi. Niemcy zadeklarowały już przeznaczenie 1 mln euro na rozwój konsorcjum, Francja – 750 mln euro. Polska nie podjęła jeszcze decyzji na temat wysokości wkładu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane