statystyki

Zmiany w ustawie ograniczającej obrót gruntami rolnymi. Niemrawy zapał do luzowania rygorów handlu ziemią

autor: Emilia Świętochowska07.03.2019, 17:00
Nowelizacja rozwieje też dotychczasowe wątpliwości co do tego, czy rolnik może zmieniać miejsce zamieszkania, nie tracąc swojego statusu. Ważne będzie to, aby zamieszkiwał w gminie, w której położona jest nieruchomość wchodząca w skład gospodarstwa rodzinnego.

Nowelizacja rozwieje też dotychczasowe wątpliwości co do tego, czy rolnik może zmieniać miejsce zamieszkania, nie tracąc swojego statusu. Ważne będzie to, aby zamieszkiwał w gminie, w której położona jest nieruchomość wchodząca w skład gospodarstwa rodzinnego.źródło: ShutterStock

Do połowy przyszłego tygodnia komitet stały Rady Ministrów ma przyjąć zmiany w ustawie ograniczającej obrót gruntami rolnymi. Daje to szanse na to, że od dawna zapowiadaną nowelizację uda się uchwalić jeszcze przed wyborami.

Zgodnie z obowiązującą od 30 kwietnia 2016 r. ustawą rolnicy indywidualni mają zasadniczo wyłączność na nabywanie ziemi o powierzchni powyżej 0,3 ha bez konieczności uzyskiwania zgody od dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR). Jednym z warunków jej otrzymania jest wykazanie, że nie udało się na nią znaleźć kupców wśród innych właścicieli gospodarstw rolnych, a także gwarancja prowadzenia działalności rolniczej.

Pierwsza propozycja zmian tych przepisów pojawiła się jeszcze w listopadzie 2017 r., ale zawiodła tych, którzy oczekiwali, że rząd znacząco ułatwi osobom niezajmujących się zawodowo rolą kupowanie gruntów na wsi. Projekt przewidywał jedynie punktową liberalizację niektórych uregulowań – zwłaszcza tych, które uderzały w interesy samych rolników indywidualnych. Dotyczy to np. złagodzenia ograniczeń w nabywaniu gruntów na podstawie orzeczenia organu egzekucyjnego bez zgody KOWR. Obecnie takie prawo przysługuje tylko właścicielom gospodarstw rolnych. Po zmianach w licytacjach swobodnie uczestniczyć będą mogły również inne podmioty. Te same restrykcje mają być także zniesione w przypadku postępowań upadłościowych.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane