statystyki

Zmiany w ustawie ograniczającej obrót gruntami rolnymi. Niemrawy zapał do luzowania rygorów handlu ziemią

autor: Emilia Świętochowska07.03.2019, 17:00
Nowelizacja rozwieje też dotychczasowe wątpliwości co do tego, czy rolnik może zmieniać miejsce zamieszkania, nie tracąc swojego statusu. Ważne będzie to, aby zamieszkiwał w gminie, w której położona jest nieruchomość wchodząca w skład gospodarstwa rodzinnego.

Nowelizacja rozwieje też dotychczasowe wątpliwości co do tego, czy rolnik może zmieniać miejsce zamieszkania, nie tracąc swojego statusu. Ważne będzie to, aby zamieszkiwał w gminie, w której położona jest nieruchomość wchodząca w skład gospodarstwa rodzinnego.źródło: ShutterStock

Do połowy przyszłego tygodnia komitet stały Rady Ministrów ma przyjąć zmiany w ustawie ograniczającej obrót gruntami rolnymi. Daje to szanse na to, że od dawna zapowiadaną nowelizację uda się uchwalić jeszcze przed wyborami.

Zgodnie z obowiązującą od 30 kwietnia 2016 r. ustawą rolnicy indywidualni mają zasadniczo wyłączność na nabywanie ziemi o powierzchni powyżej 0,3 ha bez konieczności uzyskiwania zgody od dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR). Jednym z warunków jej otrzymania jest wykazanie, że nie udało się na nią znaleźć kupców wśród innych właścicieli gospodarstw rolnych, a także gwarancja prowadzenia działalności rolniczej.

Pierwsza propozycja zmian tych przepisów pojawiła się jeszcze w listopadzie 2017 r., ale zawiodła tych, którzy oczekiwali, że rząd znacząco ułatwi osobom niezajmujących się zawodowo rolą kupowanie gruntów na wsi. Projekt przewidywał jedynie punktową liberalizację niektórych uregulowań – zwłaszcza tych, które uderzały w interesy samych rolników indywidualnych. Dotyczy to np. złagodzenia ograniczeń w nabywaniu gruntów na podstawie orzeczenia organu egzekucyjnego bez zgody KOWR. Obecnie takie prawo przysługuje tylko właścicielom gospodarstw rolnych. Po zmianach w licytacjach swobodnie uczestniczyć będą mogły również inne podmioty. Te same restrykcje mają być także zniesione w przypadku postępowań upadłościowych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane