statystyki

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Rząd zmierza do rozbudowania systemu e-myta

autor: Piotr Szymaniak06.03.2019, 16:00
autostrada

Jednocześnie dyrektywa wprowadza nowy system wymiany informacji, który umożliwi krajowym organom dostęp do danych rejestracyjnych pojazdów z innych państw członkowskich.źródło: ShutterStock

Rząd konsekwentnie zmierza do rozbudowania systemu e-myta rękami publicznych, a nie prywatnych podmiotów. Przyjęta wczoraj przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2068 ze zm.) daje ministrowi właściwemu ds. transportu prawo wskazania – za pomocą rozporządzenia – publicznego podmiotu, który będzie realizował zadania związane z jego rozbudową lub rozszerzeniem o nowe funkcjonalności.

Chodzi np. o wymianę informacji pomiędzy Krajowym System Poboru Opłat a Krajową Administracją Skarbową. Nowelizacja przewiduje, że w ten sposób będzie można także wyłonić podmiot publiczny, który zajmie się budową, rozwojem czy wdrażaniem nowych urządzeń i elementów.

Ministerstwo Infrastruktury jest zdania, że dzięki temu będzie możliwa optymalizacja kosztów funkcjonowania systemu e-myta, zestandaryzowanie rozwiązań teleinformatycznych, lepsza ochrona danych i sprawniejsza ich wymiana pomiędzy służbami.

Szansy na to, że będzie taniej, resort upatruje w tym, że wynagrodzenie dla podmiotu publicznego ma składać się z uzasadnionych kosztów i rozsądnego zysku. Dopuszcza się też rozwiązanie, zgodnie z którym w wynagrodzeniu będą uwzględnione jedynie koszty. Nowelizacja zakłada również, że w odróżnieniu od obecnej sytuacji (gdzie nadzorujący system główny inspektor transportu drogowego wyznacza do obsługi państwowy Instytut Łączności, a ten z kolei zleca wykonanie zadania komercyjnej firmie) podmiot publiczny wskazany w rozporządzeniu nie będzie mógł mieć kolejnych podwykonawców.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane