statystyki

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Rząd zmierza do rozbudowania systemu e-myta

autor: Piotr Szymaniak06.03.2019, 16:00
autostrada

Jednocześnie dyrektywa wprowadza nowy system wymiany informacji, który umożliwi krajowym organom dostęp do danych rejestracyjnych pojazdów z innych państw członkowskich.źródło: ShutterStock

Rząd konsekwentnie zmierza do rozbudowania systemu e-myta rękami publicznych, a nie prywatnych podmiotów. Przyjęta wczoraj przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2068 ze zm.) daje ministrowi właściwemu ds. transportu prawo wskazania – za pomocą rozporządzenia – publicznego podmiotu, który będzie realizował zadania związane z jego rozbudową lub rozszerzeniem o nowe funkcjonalności.

Chodzi np. o wymianę informacji pomiędzy Krajowym System Poboru Opłat a Krajową Administracją Skarbową. Nowelizacja przewiduje, że w ten sposób będzie można także wyłonić podmiot publiczny, który zajmie się budową, rozwojem czy wdrażaniem nowych urządzeń i elementów.

Ministerstwo Infrastruktury jest zdania, że dzięki temu będzie możliwa optymalizacja kosztów funkcjonowania systemu e-myta, zestandaryzowanie rozwiązań teleinformatycznych, lepsza ochrona danych i sprawniejsza ich wymiana pomiędzy służbami.

Szansy na to, że będzie taniej, resort upatruje w tym, że wynagrodzenie dla podmiotu publicznego ma składać się z uzasadnionych kosztów i rozsądnego zysku. Dopuszcza się też rozwiązanie, zgodnie z którym w wynagrodzeniu będą uwzględnione jedynie koszty. Nowelizacja zakłada również, że w odróżnieniu od obecnej sytuacji (gdzie nadzorujący system główny inspektor transportu drogowego wyznacza do obsługi państwowy Instytut Łączności, a ten z kolei zleca wykonanie zadania komercyjnej firmie) podmiot publiczny wskazany w rozporządzeniu nie będzie mógł mieć kolejnych podwykonawców.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane