statystyki

Urzędy marszałkowskie nie zdążyły na czas. Branża produkcyjna dołoży do biznesu

autor: Daniel Dudek Prawnik, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy, Monika Bogdał Radca Prawny, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy05.03.2019, 08:24; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:54
Przedsiębiorcy, którzy do tej pory traktowali resztki produkcyjne jako produkt uboczny, dostaną po kieszeni.

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory traktowali resztki produkcyjne jako produkt uboczny, dostaną po kieszeni.źródło: ShutterStock

Informacje napływające z kilkunastu województw wskazują, że marszałkowie nie zdążyli przed 28 lutego rozpatrzyć wszystkich wniosków o uznanie za produkt uboczny. Przedsiębiorcy dostaną po kieszeni, i to niezależnie od tego, czy opóźnienie nastąpiło z ich winy, czy nie.

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory traktowali resztki produkcyjne jako produkt uboczny, dostaną po kieszeni. A wszystko dlatego, że marszałkowie województw nie zdążyli wydać nowych decyzji potwierdzających, że nadal można traktować je jako produkt uboczny, a nie odpad. Z informacji pozyskanych z 13 urzędów marszałkowskich wynika, że w lutym na rozpatrzenie oczekiwało wciąż 75 proc. zgłoszeń!

Efekt jest taki, że od 1 marca (dotychczasowe decyzje wygasły 28 lutego i do tego dnia przedsiębiorcy powinni uzyskać nowe) wszystko, co do tej pory można było sprzedać innym producentom (np. trociny czy ścinki z tkanin), teraz trzeba przekazywać firmie odbierającej odpady, co kosztuje.

Sytuacja jest nie do pozazdroszczenia, a w okresie przejściowym (oczekiwania na rozpatrzenie wniosku) nie należy liczyć na taryfę ulgową. Potwierdzają to i Ministerstwo Środowiska, i GIOŚ. I nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca zbyt późno złożył wniosek, czy to efekt tego, że postępowanie przedłużyło się z winy urzędu.

29 sierpnia 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy ‒ Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1564; dalej: nowelizacja lipcowa). Ta krótka, bo zawierająca zaledwie cztery artykuły nowelizacja od nowego roku spędza sen z powiek przedsiębiorcom, którzy na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów przekwalifikowali swoje odpady na produkty uboczne. [ramka] Do końca lutego ci przedsiębiorcy musieli uzyskać od marszałków województw decyzje rozstrzygające, czy przedmioty bądź substancje, które zostały uznane za produkty uboczne na starych zasadach, utrzymają swój status. Po 1 marca dotychczasowe decyzje straciły swoją moc.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane