Repolonizacja szkodzi? Patriotyzm ekonomiczny służy raczej politykom, niż kluczowym sektorom

autor: Sebastian Stodolak01.03.2019, 09:00; Aktualizacja: 01.03.2019, 10:51
Politycy wiedzą, że wyborcy nie ucieszyliby się z programu o nazwie „Niekończące się wsparcie nieefektywnych firm na koszt podatnika oraz zapewnianie kolegom ciepłych posad”, mówią więc o sektorach strategicznych, rodzimym kapitale, czempionach i bezpieczeństwie

Politycy wiedzą, że wyborcy nie ucieszyliby się z programu o nazwie „Niekończące się wsparcie nieefektywnych firm na koszt podatnika oraz zapewnianie kolegom ciepłych posad”, mówią więc o sektorach strategicznych, rodzimym kapitale, czempionach i bezpieczeństwieźródło: ShutterStock

Patriotyczne uniesienie, które każe politykom wspierać w gospodarce sektory strategiczne, częściej niż ojczyźnie służy im samym i ich znajomym.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (19)

 • nostradamus(2019-03-01 11:12) Zgłoś naruszenie 113

  problem polega na tym że w grę wchodzi kasa Saddam też podobno miał broń chemiczną tak samo jest Huawei podobno szpiegują , a tak naprawdę chodzi o amerykański koncern Apple

  Odpowiedz
 • Darecki Lodz(2019-03-01 11:26) Zgłoś naruszenie 418

  Swietny artykul. Wreszcie fakty zamiast gdyban. Kilka uwag. 1. Regan powiedzial to sarkastycznie (podatki). Czasy Regana uwazane sa przez Amerykanow za okres "zlotego wieku" w XX w. 2. "Nic nie mozna zrobic". To jest podejscie EU-ro-centryczne. Mozna. Przyklady: Australia i BrExit. Ten pseudo nee-liberalizm w EU to jest kumoterski nepotyczny interwencjonizm panstwowy ("dotacje" euro) na skale kontynentu na wzorzec bylej "bratniej" komuny. Calkowita katastrofa. Ekonomicznie, socjologicznie, moralnie (diesel-afera VW). 3. Sektor militarny w PL. W 20-to leciu byl samowystarczalny. Produkowalismy doskonala nowoczesna bron w Polsce. Zbroilismy wlasna armie i eksportowalismy (to ze Polska Armia w 1939 roku byla zle uzbrojona to celowa bzdurna propaganda po 1939). 4. "Granice wspolczesnie nie maja znaczenia". Maja. Bardzo duze. Zapytaj jakie moje dwie kuzynki ktore musialy wrocic z Wloch do Polski spowrotem, bo "Afryka" pracuje za takie pieniadze, ze Wloch (ani Polak) za to nie przyzyej. 5. "Kto te mode zapoczatkuje?" Juz zapoczatkowal. Nazywa sie Nigel Farage (BrExit).

  Odpowiedz
 • abc(2019-03-01 11:51) Zgłoś naruszenie 2717

  Ale u nas udział państwa jest zdecydowanie większy niż wśród państw Europy Zachodniej nie mówiąc już o USA, gdzie na dobrą sprawę nie ma państwowych firm. Strategicznych firm jest kilka, państwo nie potrzebuje 90% udziału w sektorze energetycznym. Im więcej państwa tym więcej komuny, nieracjonalności, nepotyzmu i pazerności polityków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polak głupi i po szkodzie(2019-03-01 12:04) Zgłoś naruszenie 415

  Repolonizacja przemysłu spirytusowego ? Jestem na TAK !! Repolonizacja przemysłu gumowego ? Stanowcze TAK, bo nasze mają być kondomy a nie wrogich nam narodów !! I repolonizacja kościołów, co od tysiąca lat są w obcych rękach - TAK, TAK, TAK . Co na Słowiańskiej ziemi to nasze. Kto moje postulaty popiera ten Patriota i Prawdziwy Polak, kto ma odmienne zdanie ten odszczepieniec i trzeci sort !!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xyz(2019-03-01 12:30) Zgłoś naruszenie 204

  A może by tak autor jeszcze coś napisał o protekcjoniżmie oraz o podatkach których się w naszym kraju nie płaci w ogóle bądz w rajach podatkowych jak Luksemburg czy Holandia. Jeśli te sprawy będą przestrzegane nie będzie problemu z własnością podmiotów działających w Polsce.

  Odpowiedz
 • Tadeusz(2019-03-01 14:15) Zgłoś naruszenie 35

  Ale wrednie podli jesteście lub udajecie dla kasy lub macie sabotaż, zarówno moralnie jak prawnie jak ekonomicznie bez honoru jak antypolactwo patrzące tylko na wycinek koła obiegu pieniądza i praw gospodarki

  Odpowiedz
 • Tadeusz(2019-03-01 14:17) Zgłoś naruszenie 55

  Nie do odróżnieni jesteście od wrednie podłych lub udających dla kasy lub perfidnego sabotażu, zarówno moralnie jak prawnie jak ekonomicznie bez honoru jak antypolactwo patrzące tylko na wycinek koła obiegu pieniądza i praw gospodarki

  Odpowiedz
 • eme(2019-03-01 14:34) Zgłoś naruszenie 115

  Mondrasek z tego Stodolaka - żeby udowodnić tezę, że lepiej w Polsce być gołodupcem, niż właścielem sięgnie do Reagana, następnie przeskoczy do Lakoffa, potem znowu do Tverskyego i Kahnemana i tak w koło Wojtek. Cytatologia doskonała - panie Stodolak, masz pan coś do powiedzenie od siebie ?

  Odpowiedz
 • Stefan(2019-03-01 16:33) Zgłoś naruszenie 144

  Państwowe, patrz NBP, czyli partii rządzącej, czyli obsada funkcjonariuszami z klucza partyjnego. Przeciętny funkcjonariusz partyjny, to nie to samo co FACHOWIEC, ot i sprawa się zamyka. Gospodarka socjalistyczna /partyjna/, nigdzie się nie sprawdziła. Państwo /rząd, parlament/, powinni; 1. USTANAWIAĆ DOBRE PRAWO. 2. ŚCIĄGAĆ PODATKI. 3. DOKONYWAĆ DYSTRYBUCJI BUDŻETU - WSZYSTKO!!!.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-03-01 18:26) Zgłoś naruszenie 2910

  Wiadomo, repolonizacja szkodzi, a germanizacja pomaga. Po co nam Centralny port Lotniczy jak mamy lotnisko w Berlinie. Po co nam polskie stocznie jak mamy stocznie w Lubece, Hamburgu i Bremie. Po co nam w ogóle Polska jak mamy Niemcy

  Odpowiedz
 • Icchak Szwindler(2019-03-01 19:09) Zgłoś naruszenie 33

  Proponuję rządzącym - nie rozdrabniać się tylko pójść za ciosem i...repolonizować Polskę!! Hurtowo! W sytuacji kiedy "Polska została wykupiona" przez naszych nigdy niczego nie wybaczających i nie wybaczających Strasznych Braci w wierze za 1/10 odkupowanie za cenę 2-5 krotnie większą daje pogląd na to. jaki to wspaniały "złoty intehes" zrobili podczas dzikiej, złodziejskiej prywatyzacji kupując Polskę przez podstawioną/na świeczniku Wadzy postawioną V Kolumnę, niemniej warto spróbować odkupić za cenę sprzedaży uwzględniającą wkład finansowy inwestora lub - w przypadku uporu noszącego wszelkie znamiona zwęszenia "dobrego interesu" - po prostu przeprowadzić nacjonalizację ze zwrotem kosztu podstawowego plus rzeczony wkład modernizacyjny, bez odszkodowania...

  Odpowiedz
 • Rad(2019-03-01 19:31) Zgłoś naruszenie 10

  Przykład USA które eliminują Huawei z sieci 5G nie jest zbyt trafiony, nie ma żadnego amerykańskiego producenta (prywatnego czy tym bardziej państwowego), którego by tym mogli ochronić. Te sankcje działają na korzyść Nokii, Ericssona i Alcatela, ale chyba nie podejrzewamy USA o troskę o europejskich producentów.

  Odpowiedz
 • WAM(2019-03-01 21:06) Zgłoś naruszenie 174

  Niestety, kapital ma narodowosc. Pan autor o tym zapomina. Przemysl stoczniowy zostal m.in. zabity zadaniami bankow zachodnich (glownie niemieckich) - zadajacych gwarancji kredytow na budowe stakow: rzad niemiecki dawal w owym czasie gwarancje bankowe niemieckim stoczniom, a polski nie dawal - to i znaczna czesc przemyslu sie przekopyrtnela (stocznie produkcyjne przede wszystkim, ktore pociagnely czesc dostawcow). Nigdiz w Europie obcy kapital nie posiadal 80% bankow - w holandii ABN AMRO zostalo przejete przez belgijski Fortis, i zrobil sie raban; nadszedl kryzys i rzad holenerski wykupil ABN AMRO. Pan Slim z Meksyku chcial kupic KPN (taka Telefonia Polska TP) - rzad zablokowal sprzedaz, i wprowadzil "zlota akcje" do KPN, zeby nikt z zagranicy KPNu nie kupil (nawiasem mowiac TP zostala kupiona przez France Telecom - ktorego dominujacym wlascicielem jes panstwo francuskie). Sprzedaz przemyslu i lepszej czesci uslug skutkuje tym, ze R&D zostalo wyprowadzone z Polski. Ze kupione firmy potrzebuja technikow, robotnikow i sprzedawcow, a nie zadnej kadry Hi-Tech i o wysokich kwalifikacjach. W Holandii sprzedano wielka firme farmaceutyczna w Oss (ponad 2000 ludzi), kupujacy chcial przejac technologie i patenty; po roku firme zamknieto, najlepsi (kilkanasice osob) ludzie dostali oferte pracy za granica. Artykul, sorry, to jeden wielki kawalek PR na rzecz kapitalu miedzynarodowego i kapitalu z najsilniejszuych gospodarczo panstw.

  Odpowiedz
 • kay(2019-03-02 12:59) Zgłoś naruszenie 31

  Wszędzie w Europie chroni się lokalnych producentów i lokalne miejsca pracy. To moze nawet i kosztuje, ale zapewnia spokój społeczny. Ludzie, którzy pracują, nie dołączają do gangów, mają nadzieję na dobrą przyszlośćitd. Sektory strategiczne, które państwo powinno wspierać, to rolnictwo, opieka zdrowotna, edukacja, energetyka i in. Nie możemy sobie pozwolić, żeby w razie wojny ekonomicznej ludzie chodzili głodni. Owszem, to kosztuje.

  Odpowiedz
 • ot co(2019-03-02 13:33) Zgłoś naruszenie 33

  Tezy autora art. potwierdza NBP, także niejaki p. Obajtek z fundacją, czy kupowanie za 0,5 mln Euro niesprzedawalnych obrazów przez min. Glińskiego, a przede wszystkim reprywatyzacja kamienic w kraju. W RP szaleje inflacja - będzie nowy banknot 500 zł, ludzie powiązani z władzą mają dobre posady i sporą kasę np. ks. Sawicz i wielu biskupów, krewna Pinokia. Wstali z kolan ludzie powiązani z władzą - chłopi pańszczyźniani dostali ochłapy, a i tak chwalą, bo przedtem i tego nie mieli. W końcu RP zamieni się w Grecję, Włochy i Wenezuelę. Chyba, że swoim się ograniczy dochody - tego na razie nie widać.

  Odpowiedz
 • zzzz(2019-03-03 10:16) Zgłoś naruszenie 43

  Co oznacza państwowe?, to znaczy, własność funkcjonariuszy partii rządzącej. Czym różni się państwo KC PiS od gospodarki socjalistycznej KC PZPR?, tym że KC PIS będzie trwał krócej. WŁASNOŚĆ PAŃSTWOWA, TO SOCJALIZM NAPRZEMIENNY / PIS-PO/. Zarządzanie przez funkcjonariuszy, daje następujące efekty; SKOK-i, NBP, KNF, Stadnina koni Janów, Srebrna,....- możliwość SOLIDNEGO GRABIENIA!!!

  Odpowiedz
 • krakusek(2019-03-03 11:53) Zgłoś naruszenie 32

  Właścicielem gazety prawnej jest ... ????. Pan redaktor pracuje w tej gazecie ponieważ jego światopogląd odpowiada właścicielom gazety. A po co Niemcom gazeta w Polsce ??? Czy Polacy w Niemczech maja chociaż jedna gazetę ??????????? Czy kapitał ma narodowość ? Czy pojecie repolonizacji dotyczy również sektora prywatnego ( polskie firmy). Czy wykup kolei linowych to taki ZŁY komunistyczny pomysł??? Pani Redaktorze zysk z produkcji tej gazety zasila Niemiecki budżet . ha !!!!!!!!! To są tylko pytania :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane