statystyki

Jesteśmy w kontekście wzrostu PKB niezwykle ważni. Nie pozwolimy na spowolnienie

autor: Rafał Hirsch25.02.2019, 07:43; Aktualizacja: 25.02.2019, 08:13
Konsumenci, czyli my wszyscy, jesteśmy w kontekście wzrostu PKB niezwykle ważni. Odkąd wraz z nastaniem rządu PiS zapanował marazm w inwestycjach firm prywatnych, nasza konsumpcja, czyli wydatki na zakupy, to zdecydowanie najważniejszy fundament całego wzrostu gospodarczego w Polsce.

Konsumenci, czyli my wszyscy, jesteśmy w kontekście wzrostu PKB niezwykle ważni. Odkąd wraz z nastaniem rządu PiS zapanował marazm w inwestycjach firm prywatnych, nasza konsumpcja, czyli wydatki na zakupy, to zdecydowanie najważniejszy fundament całego wzrostu gospodarczego w Polsce.źródło: ShutterStock

Polska gospodarka w ciągu ostatnich dwóch lat rosła w tempie około 5 proc. rocznie. W tym roku ma być już gorzej. Ale ostatnie dane dotyczące konsumentów i gospodarstw domowych sugerują, że może być inaczej.

Konsumenci, czyli my wszyscy, jesteśmy w kontekście wzrostu PKB niezwykle ważni. Odkąd wraz z nastaniem rządu PiS zapanował marazm w inwestycjach firm prywatnych, nasza konsumpcja, czyli wydatki na zakupy, to zdecydowanie najważniejszy fundament całego wzrostu gospodarczego w Polsce. Niejedyny, ale na pewno najważniejszy.

Popularna wśród ekonomistów teza o spowolnieniu gospodarczym w 2019 r. opiera się na założeniu dotyczącym konsumpcji – ma ona dalej rosnąć, ale wolniej, bo trudno zakładać, żeby trzeci rok z rzędu rosła w tempie ponad 5 proc., czyli jak na gospodarkę średniej wielkości tempie zawrotnym. Ale też nikt nie twierdzi, że to niemożliwe czy nieosiągalne. To po prostu mało prawdopodobne.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane