statystyki

Już nie tacy atrakcyjni jak kiedyś. Saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich najmniejsze od 2013

autor: Łukasz Wilkowicz14.02.2019, 09:50; Aktualizacja: 14.02.2019, 10:01
Mamy już nasycenie napływem zagranicznego kapitału

Mamy już nasycenie napływem zagranicznego kapitałuźródło: ShutterStock

Saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich było w ub.r. najmniejsze od 2013 r., kiedy strefa euro zmagała się z kryzysem. Za dużą część napływu odpowiadają krajowe spółki córki międzynarodowych firm.

Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce zwiększyły się w ubiegłym roku o 33,4 mld zł – wynika ze wstępnych danych, opublikowanych w środę przez Narodowy Bank Polski. W porównaniu z poprzednim rokiem napływ inwestycji zmniejszył się o 16 proc. W porównaniu z 2016 r. – o ponad połowę.

– Spadkowy trend jest widoczny już od kilku kwartałów. Mamy bardzo szybki wzrost gospodarczy przy niekorzystnych tendencjach w inwestycjach zagranicznych. Spadek zbiegł się z tym, że mniej więcej od dwóch lat w oczach zagranicznych inwestorów Polska nie jest na szczytach list najlepszych miejsc do inwestowania – komentuje Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. Wskazuje, że topnieje atrakcyjność inwestycyjna również innych krajów naszego regionu: – Wszystkie mają np. problemy z siłą roboczą.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane