statystyki

Już nie tacy atrakcyjni jak kiedyś. Saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich najmniejsze od 2013

autor: Łukasz Wilkowicz14.02.2019, 09:50; Aktualizacja: 14.02.2019, 10:01
Mamy już nasycenie napływem zagranicznego kapitału

Mamy już nasycenie napływem zagranicznego kapitałuźródło: ShutterStock

Saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich było w ub.r. najmniejsze od 2013 r., kiedy strefa euro zmagała się z kryzysem. Za dużą część napływu odpowiadają krajowe spółki córki międzynarodowych firm.

Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce zwiększyły się w ubiegłym roku o 33,4 mld zł – wynika ze wstępnych danych, opublikowanych w środę przez Narodowy Bank Polski. W porównaniu z poprzednim rokiem napływ inwestycji zmniejszył się o 16 proc. W porównaniu z 2016 r. – o ponad połowę.

– Spadkowy trend jest widoczny już od kilku kwartałów. Mamy bardzo szybki wzrost gospodarczy przy niekorzystnych tendencjach w inwestycjach zagranicznych. Spadek zbiegł się z tym, że mniej więcej od dwóch lat w oczach zagranicznych inwestorów Polska nie jest na szczytach list najlepszych miejsc do inwestowania – komentuje Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego. Wskazuje, że topnieje atrakcyjność inwestycyjna również innych krajów naszego regionu: – Wszystkie mają np. problemy z siłą roboczą.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane