Tydzień rozpocznie się od publikacji Narodowego Banku Polskiego na temat perspektyw rynku kredytowego: wyników ankiety wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków. Pokażą one oczekiwania bankowców co do rozwoju głównych segmentów rynku: hipotek, kredytów konsumpcyjnych oraz finansowania firm.
W poniedziałek sprawozdanie finansowe za IV kw. ub.r. opublikuje Alphabet, właściciel wyszukiwarki Google. Inne duże amerykańskie spółki, które przedstawią swoje wyniki w tym tygodniu, to Walt Disney (we wtorek), General Motors (w środę) oraz Twitter i Philip Morris Int. (w czwartek). Krajowe spółki podsumowują rok wolniej – z liczących się firm wyniki poda jedynie Bank Millennium – we wtorek.
Na wtorek przewidziane jest coroczne przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych na temat stanu państwa. Tym razem ma ono miejsce w cieniu sporu między Donaldem Trumpem a demokratami o budowę muru, który miałby oddzielić USA od Meksyku. Na początku roku z powodu tego sporu doszło do kilkutygodniowego ograniczenia działalności administracji federalnej.
Tego samego dnia publikowane będą finalne styczniowe wskaźniki PMI (indeksy menedżerów logistyki) w sektorze usługowym dla największych gospodarek. Będzie to kolejna wskazówka. Według wstępnych danych w Stanach Zjednoczonych PMI dla usług obniżył się o 0,2 pkt, do 54,2 pkt, a w strefie euro spadł o 0,4 pkt, do 50,8 pkt – najniższego poziomu od niemal 5,5 roku.
W środę zakończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści nie spodziewają się zmian stóp procentowych (prezes Adam Glapiński otwarcie deklaruje, że stopy nie zmienią się jeszcze dłuższy czas, być może nawet do końca kadencji obecnej RPP, czyli do 2022 r.). Interesować ich będą jednak komentarze przedstawicieli banku centralnego na temat sytuacji gospodarczej. Na konferencji prasowej po spotkaniu RPP zapewne wróci również temat wysokości i jawności płac w banku centralnym.
Na czwartek zapowiedziany został trzeci w tym roku przetarg obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów wystawi na sprzedaż papiery o terminach zapadalności od 2 do 10 lat o wartości 3–6 mld zł. Na dwóch przetargach styczniowych resort uplasował wśród inwestorów papiery o wartości 14,8 mld zł (ta kwota uwzględnia obligacje sprzedane na aukcjach uzupełniających).
W czwartek poznamy wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej Banku Anglii. W związku ze zbliżającym się momentem opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej analitycy nie spodziewają się zmian stóp procentowych (główna stopa wynosi 0,75 proc.). Będą się natomiast bacznie przyglądać nowym prognozom makroekonomicznym. Będzie to ostatni raport o inflacji Banku Anglii przed brexitem.