statystyki

Firmy weszły w nowy rok z pesymizmem

autor: Marek Chądzyński03.01.2019, 07:46; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:46
Jak kształtował się indeks PMI w Polsce

Jak kształtował się indeks PMI w Polsceźródło: DGP

Zawarte kontrakty zrealizowane, nowych zamówień coraz mniej, więc ograniczamy aktywność.

PMI to badanie koniunktury, prowadzone przez firmę Markit wśród menedżerów przemysłowych w Polsce i w innych krajach europejskich. Najnowszy wynik jest dla nas słaby, znacznie gorszy nie tylko od tego listopadowego, ale też poniżej oczekiwań krajowych ekonomistów. Indeks PMI tworzony na podstawie ankiet spadł bowiem do 47,6 pkt z 49,5 pkt miesiąc wcześniej. A prognozy wskazywały na lekki wzrost do 49,8 pkt.

Wartość indeksu powinna być papierkiem lakmusowym, wskazującym, czego możemy się spodziewać w twardych danych, zwłaszcza o produkcji przemysłowej. Jeśli spada poniżej 50 pkt, oznacza to, że mniej niż połowa pytanych menedżerów spodziewa się zwiększenia produkcji w firmach. Dlatego pułap 50 pkt jest uważany za granicę między wzrostem a ograniczeniem aktywności sektora przemysłowego. Grudniowy odczyt jest najgorszy od kwietnia 2013 r., czyli od czasów, gdy polska gospodarka stała na granicy recesji (wzrost PKB wynosił niewiele ponad zero). W niektórych składowych badania tak źle nie było od dziewięciu lat, a więc od najgorszych dni ostatniego globalnego kryzysu finansowego. Chodzi przede wszystkim o oceny liczby nowych zamówień.

Według przedsiębiorców nowych zamówień jest obecnie znacznie mniej, i to nie tylko z zagranicy, ale też z kraju. „Składowa dla nowych zamówień ogółem ukształtowała się poniżej składowej dla nowych zamówień eksportowych po raz pierwszy od lipca 2017 r. Oznacza to, że zamówienia krajowe obniżyły się silniej niż zamówienia zagraniczne” – zwracają uwagę ekonomiści banku Crédit Agricole w komentarzu do wyników badania. Co oznacza ich zdaniem, że słabnie nie tylko popyt zagraniczny, ale też krajowy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane