statystyki

Reformy budżetowe w UE: Kłopotliwa oś Paryż – Rzym

autor: Jakub Kapiszewski20.12.2018, 07:46; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:52
Pozornemu zwycięstwu w sprawie Rzymu towarzyszą niepokojące sygnały z Paryża.

Pozornemu zwycięstwu w sprawie Rzymu towarzyszą niepokojące sygnały z Paryża.źródło: ShutterStock

Reformy budżetowe w niektórych państwach członkowskich niezmiennie okazują się trudne do przeprowadzenia. Pozornemu zwycięstwu w sprawie Włoch towarzyszą niepokojące sygnały z Francji.

W przyszłym roku włoski deficyt budżetowy wyniesie 2,04 proc. zamiast planowanych 2,4 proc. Taki jest efekt kompromisu po kilkumiesięcznej przepychance między Rzymem a Komisją Europejską, podczas której ta druga zagroziła nawet uruchomieniem wobec Włoch procedury nadmiernego deficytu.

Rynki odetchnęły z ulgą. Italia jest drugim najbardziej zadłużonym krajem w Unii Europejskiej. Każdy dodatkowy procent PKB pożyczony przez włoski rząd od dłuższego czasu stanowi powód do obaw nie tylko dla inwestorów, ale też dla pozostałych krajów strefy euro martwiących się o to, czy wspólna waluta wytrzymałaby bankructwo tak dużej gospodarki, jak włoska. Analogicznie każdy procent PKB deficytu mniej to powód do świętowania.

Widmo bankructwa

Problem polega na tym, że o ile na papierze Włosi zredukowali deficyt, o tyle w rzeczywistości zdecydowali się po prostu odłożyć na później pewne wydatki.

– Poważna część zaplanowanych oszczędności bierze się z opóźnienia wejścia w życie dwóch dużych pozycji po stronie wydatków – dochodu obywatelskiego i reformy emerytalnej. A to oznacza, że kiedy już zostaną wprowadzone, wygenerują dodatkowe koszty na lata – powiedział wczoraj Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny m.in. za stabilność finansową.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane