statystyki

Reformy budżetowe w UE: Kłopotliwa oś Paryż – Rzym

autor: Jakub Kapiszewski20.12.2018, 07:46; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:52
Pozornemu zwycięstwu w sprawie Rzymu towarzyszą niepokojące sygnały z Paryża.

Pozornemu zwycięstwu w sprawie Rzymu towarzyszą niepokojące sygnały z Paryża.źródło: ShutterStock

Reformy budżetowe w niektórych państwach członkowskich niezmiennie okazują się trudne do przeprowadzenia. Pozornemu zwycięstwu w sprawie Włoch towarzyszą niepokojące sygnały z Francji.

W przyszłym roku włoski deficyt budżetowy wyniesie 2,04 proc. zamiast planowanych 2,4 proc. Taki jest efekt kompromisu po kilkumiesięcznej przepychance między Rzymem a Komisją Europejską, podczas której ta druga zagroziła nawet uruchomieniem wobec Włoch procedury nadmiernego deficytu.

Rynki odetchnęły z ulgą. Italia jest drugim najbardziej zadłużonym krajem w Unii Europejskiej. Każdy dodatkowy procent PKB pożyczony przez włoski rząd od dłuższego czasu stanowi powód do obaw nie tylko dla inwestorów, ale też dla pozostałych krajów strefy euro martwiących się o to, czy wspólna waluta wytrzymałaby bankructwo tak dużej gospodarki, jak włoska. Analogicznie każdy procent PKB deficytu mniej to powód do świętowania.

Widmo bankructwa

Problem polega na tym, że o ile na papierze Włosi zredukowali deficyt, o tyle w rzeczywistości zdecydowali się po prostu odłożyć na później pewne wydatki.

– Poważna część zaplanowanych oszczędności bierze się z opóźnienia wejścia w życie dwóch dużych pozycji po stronie wydatków – dochodu obywatelskiego i reformy emerytalnej. A to oznacza, że kiedy już zostaną wprowadzone, wygenerują dodatkowe koszty na lata – powiedział wczoraj Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny m.in. za stabilność finansową.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane