statystyki

Prokuratura chce wiedzieć, czy Altus manipulował kursem

autor: Piotr Szymaniak, Bartek Godusławski28.11.2018, 07:50; Aktualizacja: 28.11.2018, 07:57
GetBack

GetBackźródło: ShutterStock

Śledczy nie odpuszczają transakcji, w której fundusze zarządzane przez Altus TFI sprzedały GetBackowi konkurencyjną spółkę, i chcą opinii biegłych – ustalił DGP.

W poniedziałek sąd zgodził się, by zamienić środek zapobiegawczy w postaci aresztu na poręczenie majątkowe w wysokości 108 mln zł dla Piotra Osieckiego, założyciela i głównego akcjonariusza Altus TFI. Jego partner biznesowy Jakub Ryba, przed zatrzymaniem wiceprezes Rockbridge TFI (kontrolowanego przez Altusa), także dostał poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln zł.

Obaj od trzech miesięcy przebywają w areszcie po tym, jak prokuratura zarzuciła im, że „wyrządzili szkodę wielkich rozmiarów spółce GetBack”. Według śledczych przy sprzedaży spółki EGB Investments Osiecki zmówił się z Konradem K., byłym prezesem windykatora (przebywa w areszcie), w wyniku czego GetBack miał ją kupić od TFI po zawyżonej cenie. Wczoraj doszło do zamieszania z poręczeniem za Osieckiego, bo nie chciała go przyjąć prokuratura, która wnioskowała o wstrzymanie wykonalności decyzji sądu. Ten odrzucił jej wniosek i prokuratura musi przyjąć poręczenie. Osieckiego i Rybę czeka jeszcze sąd apelacyjny, bo prokuratura odwoła się też od zamiany środków zapobiegawczych.

Prokuratura uważa, że wycena EGB została zawyżona o co najmniej 160 mln zł. Z informacji DGP wynika, że śledczy postanowili w tej sprawie powołać trzech biegłych. Dwóch z nich ma się zająć kwestiami z dziedziny rachunkowości, księgowości, wyceny i zarządzania przedsiębiorstwem. Trzeci zna się na giełdzie i obrocie instrumentami finansowymi.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane