Nie będzie połączenia dwóch funduszy inwestycyjnych Altus TFI z Esaliens TFI – dowiedział się DGP z dwóch niezależnych źródeł zbliżonych do funduszy.

Zatrzymanie i postawienie zarzutów głównemu akcjonariuszowi Altus TFI Piotrowi Osieckiemu w sprawie GetBacku już psuje jego inwestycyjny biznes.

Z naszych nieoficjalnych informacji potwierdzonych w dwóch niezależnych źródłach wynika, że Esaliens TFI uprzedził dzisiaj swoich biznesowych partnerów, że nie dojdzie do połączenia z Altusem. Od umowy miał odstąpić właśnie Esaliens.

Transakcja została zapowiedziana na początku czerwca, a według wstępnego harmonogramu podanego pod koniec lipca do połączenia firm dojść miało na przełomie października i listopada tego roku.

Połączenie ma się odbyć poprzez przeniesienie całego majątku Esaliens TFI na Altus TFI, z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Altusa poprzez emisję nowych akcji, które Altus TFI wyda akcjonariuszom Esaliens TFI.

Piotr Osiecki, wówczas prezes Altus TFI został przewodniczącego rady nadzorczej funduszu i przewodniczącym Komitetu Sterującego Integracji Altus TFI i Esaliens TFI.

Esaliens TFI jest obecne na polskim rynku od 1998 r., początkowo jako TFI Banku Handlowego, następnie od 2006 do czerwca 2017 r. jako Legg Mason TFI. Od 21 grudnia 2016 r. akcjonariuszami funduszu są: zarząd spółki, jej pracownicy oraz polscy inwestorzy finansowi. Obecnie zarządza 17 funduszami i subfunduszami inwestycyjnymi.

Altus zaś to jeden z największych w Polsce niezależnych (tzn. niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych. Od lipca 2014 r. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW.

Nie udało nam się uzyskać oficjalnego komentarza ze strony obu TFI.